Back to TOP
SK | CZ | EN

ZnačkovanieZnačkujú väčšinou kocúri, no ani mačky nie su výnimkou.


Veľmi citlivá téma. Značkujú nielen kocúri, ale aj mačky. U nás v byte sú 3 kocúri a z nich značkuje jeden a 4 mačky a z nich tiež jedna v období ruje značkuje.


To, či vaša mačky značkovať bude, alebo nie, pri kúpe nezistíte, lebo táto nemilá činnosť sa spúšťa až po dosiahnutí dospelosti. Dá sa to eliminovať sterilizáciou pred dosiahnutím dospelosti zvieraťa (aj z tohto dôvodu u nás kúpite mačiatka už vysterilizované).


To, či mačka bude, alebo nebude značkovať záleží aj od plemena.
Don Sphynxy v porovnaní s inými plemenami značkujú oveľa zriedkavejšie!

Ak mačka neznačkuje a začne to robiť vo vyššom veku, spúšťačom môže byť výrazná zmena v jej okolí.
Dôvodom na značkovanie bývajú aj časté návštevy. Mačka jednoducho nie je pes! Nekrúti natešene chvostom pri každom novom stretnutí. Preto mačky väčšinou ani nie sú vhodné pre veľmi spoločenských ľudí, u ktorých sa dvere nezatvoria.


Narodenie dieťaťa, alebo prisťahovanie sa nového člena rodiny môže byť tiež spúšťačom značkovania. Pred takouto veľkou zmenou v byte je dobré si v dostupnej literatúre naštudovať postupy, ako mačku na takúto veľkú zmenu pripraviť.

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
611