Back to TOP
SK | CZ | EN

Základné výchovné pravidlá.( alebo ako sa nestať otrokom vlastnej mačky... )


Aj napriek tomu, že mačka je individualista a v mnohých prípadoch je paňou domu ona a nie jej pán,
musí vedieť, kde sú jej mantinely!


Dony sú pokojné, tiché a inteligentné plemeno. Mačiatka Donov sú však tiež len mačiatka a vystrájajú tak isto, ako deti, preto im už hneď od prvých chvíľ v novom domove treba jasne ukázať, čo smú a čo nie.


Preto :
  • ak nechcete, aby mačka spala vo vašej posteli, tak ju tam nepustite ani raz!
  • to isté platí o jedení z vášho taniera
  • dôsledne učte (pomocou odpudzovačov – kúpite v zvieracích potrebách) mačku na to, že váš gauč nie je jej škrabadlo.
  • škrabadlo natrite bylinkami (nastriekajte tinktúrami – tiež kúpite v zvieracích potrebách) príjemnými mačaciemu nosu, aby si zvykla, že to je miesto, ktoré môže "roztrhať".
  • v paneláku nepúšťajte mačku "pobehať si" po chodbe ak hrozí nebezpečenstvo jej úniku
  • nedovoľte mačke škrabať sa na vás po vašich nohách – bolí to!

Jednoducho, nedovoľte mačke ANI RAZ to, čo si neželáte, aby robila. Opakované zákazy mačka rýchlo pochopí a budete si spolu nažívať v pohode a mieri.


Výborným cvičebným prostriedkom pre Dony je ostrekovač na kvety, kde sa dá prepnúť striekanie z hmly na priamy prúd vody. Taká jedna "dobre trafená" nahradí všetky dohovárania. Neskôr stačí ostrekovač mačke len ukázať a ona už vie, že to nesmie.

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
607