Back to TOP
SK | CZ | EN

Podstielka do mačacieho záchoda.


Úlohou podstielky je absorbovať moč a z neho sa uvoľňujúci pach a obaľovať stolicu. Je známe, že moč mačiek (a zvlášť nekastrovaných kocúrov) má svoj charakteristický zápach. Nie je to však nič výrazné, obvykle je viac cítiť v byte psa ako mačku. Treba sa však o mačaciu toaletu pravidelne starať.


Sú rôzne druhy podstielky :

  • Klasická napodobenina hrubozrnného štrku. Táto podstielka je vyrobená z prírodného bentonitu a delí sa na hrudkujúcu a nehrudkujúcu. V hrudkujúcej sa po absorpcii moču vytvorí hrudka, ktorá sa jednoducho lopatkou odstráni. V prípade nehrudkujúcej podstielky je moč absorbovaný do substrátu bez hrudiek, takže sa substrát neodstraňuje po častiach, ale naraz.
    Obidva druhy SA NESMÚ dávať do WC misy (upchajú ju), no môžu sa vyhadzovať do komunálneho odpadu. Nevýhodou tejto podstielky je jej prašnosť a to, že mačky ju na labkách vynášajú z toalety von.

  • Obdobou nehrudkujúcej podstielky je silikónový substrát. Absorbuje do seba moč okamžite a jedno balenie by malo vydržať pre jednu mačku jeden mesiac. Väčšinou to však nebýva pravda a silikón musíte vyhodiť už po dvoch týždňoch používania. Jeho "životnosť" sa dá predĺžiť tak, že pár krát za deň substrát premiešate. Silikónovú podstielku môžete bez obáv splachovať do WC, odpadá vám teda jej vynášanie. Táto podstielka je oveľa menej prašná, ako tá bentonitová (vyššie) a mačky pri východe z WC vynesú na labkách pár veľkých kúskov podstielky, ktorú ľahko pozametáte.

  • Veľmi dobrá, no tiež drahšia podstielka, je vyrobená z kukuričného odpadu. Je veľmi ľahká, bezprašná a hrudkuje. Tiež je ju možné splachovať do WC. Jej nevýhodou je, že mačky ju dosť vynášajú.

  • Mačky majú rady aj podstielku vyrobenú z odpadových drevených pilín, ktoré sú spracovávané do rôzne veľkých "granúl". Tieto podstielky bývajú hrudkujúce aj nehrudkujúce a majú typickú drevitú vôňu.

  • Ďalším druhom je podstielka vyrobená z odpadu pri výrobe dámskych hygienických potrieb. Toto je jediná podstielka, ktorú sme ešte nevyskúšali. Dosť chovateľov mi však tvrdilo, že mačky namiesto močenia do nej sa s ňou hrajú.

Väčšina chovateľov mačiek kupuje pre svoje mačky prírodnú – bentonitovú hrudkujúcu podstielku. My sme už tiež všetko vyskúšali a po rokoch chovu sa vraciam k toalete, ktorá sa používala ešte v dobe, keď u nás o podstielke ani nechyrovali.


Ešte donedávna sme aj u nás používali bentonitovú hrudkujúcu podstielku, no strašne mi na nej vadí, že dosť práši. Po mojej poslednej návšteve Moskvy, kde chovatelia mačiek dodnes používajú staré dobré "suché" mačacie toalety bez podstielky, som sa rozhodla k tomuto typu WC vrátiť.


Je to v podstate nekryté WC s plastovou mriežkou na spodku a nič viac. Mačka si spraví potrebu a labkami stojí na plastovej mriežke, ktorá zabezpečí, že ich má suché (moč je na dne nádoby pod mriežkou). My sme takéto wecko používali pri našej prvej mačke : ráno som toaletu v umývadle vypláchla, odišla do práce, okolo 17-tej sa vrátila, wecko znova vypláchla, večer zas a bolo to pohodlné. Žiadne zháňanie a vláčenie podstielky, žiadne vyberanie hrudiek a ich nosenie do koša, žiadna podstielka po byte a hlavne žiaden prach! Stačí vypláchnuť, občas vystriekať dezinfekciou a je pokoj. Dokonca časovo to vychádza rovnako – za ten čas, čo toaletu vezmem do kúpeľne, vypláchnem a vrátim späť na miesto, vyberiem aj hrudky v prípade hrudkujúcej podstielky.


Keďže boli naše mačky naučené na bentonit, "suché" wecko sa im veľmi nepáčilo a musela som ich to učiť pomaly a postupne. Teraz musia mať pod plastovou mriežkou položený hárok novinového papiera, inak na toaletu nejdú. Ak by to však aj zostalo v tejto fáze, je to pre mňa vždy výhodnejšie, ako bentonit.


Je na vás, aký druh podstielky či WC uprednostníte, hlavne, že bude vyhovovať vám aj vašej mačke.


No a zabudla som ešte na jeden spôsob vykonávania potreby pre vašu krásavicu – do nášho ľudského WC. Veľa mačiek ho akceptuje a vám odpadáva všetka práca okolo toho. Musíte spraviť len dve veci : po prvé - naučiť vašu mačku toto WC používať (na YouTube nájdete množstvo návodov) a po druhé – vždy nechať otvorené dvere na WC (alebo do nich v spodnej časti vyrežte otvor).

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
602