Back to TOP
SK | CZ | EN

Kúpanie - pravidelná hygiena


O každú mačku chovanú v byte sa treba starať tak, že by ste ju mali aspoň jeden krát denne česať. Aj tak však nezabránite tomu, aby ste všade v byte nemali srsť.


Dony samozrejme česať nemusíte, no ich koža je z dôvodu absencie srsti nekrytá a môže sa zašpiniť (hlavne od podstielky). Okrem toho sa Dony trochu potia a aj preto je vhodné ich raz za týždeň okúpať. Naše nádhery kúpem vo vani tak ako malé deti : napustím trochu teplej vody, mačku vložím do vane, navlhčím, nanesiem detský šampón, vymydlím, opláchnem a zabalím do osušky. Vyčistím oči, uši a v prípade potreby ostrihám pazúry. To všetko mi trvá asi 8 minút a hygiena je hotová.

Don Sphynx a "krémovanie"

Don sphynx sa nekrémujú žiadnymi krémami – nedokážete to – budú sa brániť, lebo je to pre ne neprirodzenejšie ako kúpanie.

Okrem toho že to odmietajú, môže to pre ne byť aj životu nebezpečné, lebo Don si krém inštinktívne okamžite začne olizovať. Poznám prípad, keď majiteľka Dona v dobrej viere natrela svojho kocúra opaľovacím krémom a kocúr sa ním priotrávil.


V súvislosti s opaľovacími krémami tu musím uviesť, že Dony sa nesmú dlhodobo vystavovať slnku tak isto, ako my ľudia. Ich telo je úplne holé a nie je chránené pred slnečnými lúčmi. Preto svoju holotku nepúšťajte na balkón, lebo sa veľmi rýchlo spáli. Stačí jej miestečko za oknom – a aj tam sa opáli až až!

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
606