Back to TOP
SK | CZ | EN

MAČKA "OD SUSEDOV" ALEBO "PAPIEROVÁ".
Hneď na úvod musím všetkých budúcich majiteľov mačiek
upozorniť, že vlastniť mačku s preukazom pôvodu
neznamená povinnosť chodiť na výstavy.
Nie vždy jednoduché rozhodovanie. Samozrejme, ak chcete mačku na chytanie myší, tak takú "od susedov", no takýto majitelia mačiek tieto riadky asi nečítajú. Je pravda, že takéto mačky majú možno kratší život, no aj slobodu a myši, ktoré žiadna konzerva nenahradí.


No teraz sa bavíme o mačke do bytu. Ak vám teda nevadí srsť a stačí vám mačka, ktorá nemá špecifické znaky určitého plemena, odporúčam vám navštíviť útulok pre zatúlané zvieratá. Je tam veľa čakateliek na milujúceho človeka.


Ak ste si však už prelistovali knihu s prehľadom mačacích plemien a jedno vás zaujalo tak, že mu neviete odolať, tak je pre vás vhodná mačka s preukazom pôvodu.


Tu sa musím zastaviť a napísať, že neexistujú mačky bez PP a s PP v takom ponímaní, ako to majú ľudia zaužívané!


Existujú len dve skupiny mačiek – dvorové a papierové!Dvorové

– to sú tí "murkovia", ktorí patria na dedinský dvor a vznikli prirodzeným neplánovaným krížením – postarala sa o to príroda. Aj tieto mačky sú vhodné do bytu, čoho príkladom je množstvo takýchto mačiek, ktoré sa dobrovoľne vzdali pobytu vonku a radšej podriemkavajú "pri peci" a na obed majú Whiskasky namiesto toho, aby behali po dvore a chytali myši. Takéto mačky môžete získať buď darovaním, alebo z útulku.

Papierové

– tie sú chované v registrovaných chovateľských staniciach a ich chov podlieha kontrole tak, aby boli zabezpečené ich dobré životné podmienky a aby boli odchovávané iba také jedince, ktoré spĺňajú určený štandard plemena. Mačatá, ktoré štandard plemena nespĺňajú, musia byť z chovu vyradené a je ZAKÁZANÉ ich ďalej v chove používať. Toto býva uvedené aj v kúpno-predajnej zmluve. Mačky z takýchto chovov bývajú drahé, no máte tu zaručené, že Donský Sphynx vám neochlpatie a Maine Coon vám narastie do takej veľkosti, akú ste videli na výstave!Tretia kategória mačiatok, ktorá je ľudovo nazývaná "Bez PP"

by ani nemala existovať! Sú to tie chovy, kde bola porušená kúpno-predajná zmluva a ľudia, ktorí kúpili mača s PP, no ono bolo pôvodne z nejakých príčin vyradené z chovu, ho používajú na chov a tvrdia, že je po rodičoch s PP (čo môže byť pravda), no nemá papiere, lebo :

  • by to bolo drahšie, lebo papiere (PP- preukaz pôvodu) sú drahé.
    Papiere stoja 5 (slovom : päť !!!!!) € - je to naozaj také drahé ????

  • by to bolo drahšie, lebo by mača muselo byť čipované – pozor na to – od roku 2013 bude u nás čipovanie povinné, tak sa tomuto úkonu a poplatku zaň aj tak nevyhnete !

  • by to bolo drahšie, lebo s mačkami s PP treba chodiť po výstavách a keďže takto to netreba, je ich cena nižšia. Pravdou je to, že mačke stačí JEDINÁ výstava na to, aby mohla byť použitá v chove. Tých cca 50€, čo by ten jeden výstavný deň stál, je tak veľa, aby mačka nemohla mať papiere? Nie je skôr dôvodom, že tá mačka by výstavou neprešla, lebo nespĺňa štandard plemena?

  • by to bolo drahšie, lebo mačkám bez PP stačí len očkovací preukaz a mačky s PP musia mať Pet Pas. Áno, je to pravda, všetky čistokrvné mačky musia mať Pet Pas (jeho cena je 10€ a vydáva sa pri čipovaní), no Pet Pas vám v budúcnosti zabezpečí, že s mačkou môžete bez problémov vycestovať za hranice.Je mnoho "rozprávok", akými takýto "chovatelia" ohlupujú budúcich majiteľov ich odchovov. Ak sa však nad všetkým zamyslíte a použijete sedliacky rozum, tak vám musí byť jasné, že v takýchto chovoch asi nie je všetko "s kostolným poriadkom". Tu sa môže krížiť "piate cez deviate", v nekontrolovaných frekvenciách (množstvo vrhov za sebou), v ČASTO zlých podmienkach a hlavne! – tu často ani neviete, kto sú vlastne rodičia mačaťa.

Vznikajú jedince, ktoré sa na svojich papierových kolegov ani zďaleka nepodobajú, pochádzajú z krytia "matky so synom", majú psychické problémy, alebo s nimi vo vyššom veku môžete k veterinárovi chodiť "ako na klavír". V konečnom dôsledku vás takáto mačka môže stáť oveľa viac ako (v začiatkoch síce) drahšia mačka s PP, no z čistého chovu.

Ja v takýchto prípadoch uvádzam príklad toho, ako dopadli Yorkshiri – sadnite si do čakárne u veterinára a nenájdete tam dva rovnaké jedince ! A určite sú všetci po rodičoch s PP !!! Jeden sa podobá na bradáča (výzorom aj veľkosťou), jeden má sivú srsť, ďalší je zas tak malý ako Čivava. A nikto už ani nevie, ako to plemeno má vlastne vyzerať. A prečo sú vlastne čakárne plné Yorkshirov? IBA kvôli pravidelnému očkovaniu?Mojim posledným upozornením je to, že mača NESMIE matku opustiť skôr, ako v 13-tich týždňoch veku. Nie je to len tak vytiahnuté z rukáva. Tento vek úzko súvisí s naviazaním sa mačaťa na človeka. No a samozrejmosťou je aj úplné zaočkovanie mačaťa. O tom, že to nie je štandard, som sa dozvedela až po jednej poznámke môjho veterinára, ktorý mi povedal, že naše odchovy majú nadštandardné očkovania. Keď som ho požiadala o vysvetlenie, bolo mi povedané, že v podstate stačí prvé očkovanie a to, že my očkujeme dva krát, nie je pravidlom.

S výberom sa neponáhľajte. Dobre si rozmyslite, aké zviera chcete a vyberajte si LEN medzi dvomi skupinami

Murko z dvora alebo mačka s "modrou" krvou.V prípade tých čistokrvných navštívte pár výstav a porozprávajte sa s chovateľmi toho plemena, ktoré vás zaujalo.

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
613