Back to TOP
SK | CZ | EN

Hračky pre mačky.Mačky sa neskutočne krásne vedia hrať - sledovať ich pri hre je úžasné.


Koľko ich v tých obchodoch len je... a kúpite to, prinesiete natešení domov... a NIČ!


Preto skúste vyskúšať moje domáce typy :

  • Obal z "Horalky" upevnený na lykovom špagátiku ( v polovici špagát prestrihnite a vložte 20 cm gumy ) – môžete to pred mačkou ťahať, alebo túto hračku zaveste napr. na zárubňu – no len po dozorom!
  • Prázdna rolka od toaletného papiera – super hračka.
  • Ping-pongové loptičky.
  • Klbko vlny – POZOR! – len vo vašej prítomnosti! Ja premotávam klbko vlny z jedného konca na druhý a mačky majú za čím pobehovať.
  • Veľmi sa nám osvedčila zmršťovacia bužírka (nemusí byť len zmršťovacia) z elektro predajne. Je dlhá 1 meter a stojí cca 0,30 €. Naše mačky za ňou behajú ako bláznivé.
  • Igelitové vrecko na pečivo alebo do smetných košov (samozrejme tiež len vo vašej prítomnosti). No naša Jawelyn ho dokáže roztrhať na milióny kúskov. A teraz už len zohnúť sa a zbierať - ale čo nespravíte pre svojho miláčika...
  • Skúste aj centimeter široký pásik papiera.
  • Do starej ponožky nasypte trocha bylinky s názvom Valeriána lekárska (dostať ju v každej lekárni). K tomu tam vložte kúsok pokrčeného papiera. Spravte uzlík a potom len sledujte, čo to s vašim štvornohým kamarátom spraví. Je to strašne smradľavá bylina, no nedoprajete mu to?

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
609