Back to TOP
SK | CZ | EN

Okrem "živého" mäsa existujú pre mačky granule a konzervy :


Konzervy

sú vlastne uvarené mäso so šťavou natlačené do plechovky, prípadne do terta- packového obalu. Sú tam pridané doplnkové vitamíny a do tých lacnejších sa primiešava aj múka, rastlinný a živočíšny odpad. V prípade konzerv je potrebné čítať, čo konzerva obsahuje. Legislatíva výrobcovi nariaďuje, že je povinný uvádzať presný obsah výrobku a tak nám neostáva nič iné, iba veriť, že neklame. Mnohé kvalitné konzervy už obsahujú viac ako 80% mäsa. Naše mačky dostávajú konzervy na raňajky.


Granule

sú v podstate sušené mäso s pridaním rôznych "lepivých" látok (aby sa to nerozsypalo – keď usušíte mäso, tak sa vám rozpadne na prach a treba ho niečím zlepiť a vytvarovať do granúl), zmesi vitamínov a minerálov a mnoho krát aj rôznych liečivých bylín. Na nete sa dočítate, že v tých lacnejších krmivách sú pomleté aj kopytá, srsť , zobáky, perie a podobne, na konzervách a granuliach je to nazvané " vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu". Či tomu veríte, je vaša vec, no aj tu platí, že treba čítať.Okrem vyššie spomenutých potravín by mačky nemali jesť nič iné, i keď sa musím priznať, že naše mačatá sa s obľubou bijú o nadrobený suchý rožok a Taora by za chipsy či čokoládu dala život. Toto sú však výnimky ! Myslím si, že sa kvôli mačacej strave netreba stresovať a v mnohých prípadoch je lepšie použiť sedliacky rozum. Mačka sama najlepšie vie, čo jej chutí a keď objavíte tú JEJ správnu potravinu a značku, tak jej ju doprajte – samozrejme, ak to nie je čokoládová torta. Pozor! – čokoláda je pre mačky toxická.


Pri každej potravine si hlavne zistite, či nemôže mačke či už z parazitárneho alebo z výživového hľadiska ublížiť. Ak nie, tak jej len zaželajte dobrú chuť!
Mačka a mlieko.


Mnoho ľudí sa ma pýtalo, že čo je pravdy na tom, že mačka nemôže piť mlieko ... veď každé dieťa má obrázok mačky vždy spojený s miskou mlieka. To však bolo v dobe, keď o alergiách ani nechyrovali, no tento neduh už postihuje aj našich domácich maznákov. V prípade mlieka ide naozaj o alergiu na mliečny cukor - laktózu, čo môže spôsobiť mačke hnačky.


Môj veterinár okrem toho tvrdí, že pri mlieku nejde iba o alergiu na laktózu, ale aj o ničivý účinok kazeínu (je v mlieku) na výstelku čreva mačky. Kazeín vraj postupne doslovne strháva epitel tenkého čreva a črevo postupne nie je schopné čerpať živiny z potravy (dačo podobné, ako u ľudí pri celiakii). Keď som podotkla, že veď klasická domáca mačka pije mlieko bez problémov, tak sa ma spýtal, či viem, koľko sa takéto mačky dožívajú. Tak som zostala ticho a našim mačkám radšej dávam iba kyslomliečne výrobky, ako sú kyslá smotana či biely jogurt.

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
604