Back to TOP
SK | CZ | EN

Strava


Všetky mačky sú mäsožravce. Opačne povedané – mäsožravý lev je mačka a aj mäsožravý tiger je mačka. A aj tá vaša zmenšenina leoparda, ktorá spí vo vašej obývačke, je mäsožravec.


Avšak naše mäsožravce majú oproti tým "prírodným" jednu nevýhodu – potravu si nemôžu uloviť a musia jesť to, čo im dáme.


Klasická "pouličná" mačka si uloví denne pár (ideálne neotrávených) myší, kde má: mäso, krv, kosti, šľachy, chrupavky, tuk (ak je to tučná myš), vlákninu v tráviacej sústave myši a aj kožu s chlpmi, ktorú môže vyvrátiť a tak si očistiť vlastný tráviaci trakt od vlastnej vylízanej srsti.


Raz za čas to "okorení" vrabcom a ak sa jej občas nedarí v love, tak aj dážďovkou ..... aká lahoda, aká ideálna strava !


No namixujte to vašej domácej krásavici ! Preto človek mačkám vymyslel granule a konzervy, do ktorých v "chemickom laboratóriu" namiešal všetko, čo si myslel, že by tam mačky mali mať. Je samozrejmé, že nikto z nás si do bytu nevpustí rodinu myší, len aby ulahodil svojej mačke. Cieľom pri kŕmení mačky však je aspoň sa priblížiť tej prírodnej strave.


Vychádzajúc z už povedaného, ideálnou mačacou potravou je mäso.Ideálne je :

  • hovädzie (krk, plece, lýtko) - min. 48 hodín zmrazené v mrazničke na -24 °C (ochrana pred toxoplazmózou) (-24°C máte v mrazničke vtedy, ak má vaša mraznička 4 hviezdičky - jedna hviezdička znamená -6°C). Krv, ktorá pri rozmrazovaní vytiekla, nevylievajte. Mačky ju majú rady a je zdrojom vitamínov a minerálov.
  • kuracie – prsia, stehná, krídla, krky, srdcia a žalúdok - hocikedy, pečeň iba raz za týždeň (pečeň obsahuje veľké množstvo A vitamínu). Kuracie by sa malo variť - kvôli salmonelóze, no mne mačky varené mäso nechcú, tak im dávam aj kuracie mäso surové (mraziť ho netreba).
  • ryba – ak má vaša mačka rada ryby, tak vám bude vďačná za rybacie filé uvarené vo vode. Naše mačky kedysi ryby odmietali, no dnes sa za filetami idú potrhať, no pangasiusa nemusia. Dokonca mačky sú také špecialistky, že vám možno zožerú ryby iba od jedného výrobcu! Je dostať aj rybacie konzervy špeciálne pre mačky, no naše ich nechcú. Od tých našich "ľudských" sa líšia tým, že v nich nie je soľ.
  • králik – vraj výborné mäso pre mačky (veď aj pre ľudí je králik najkvalitnejšie mäso), no my k nim nemáme prístup a kvôli mačkám ho zháňať nebudem.
  • všimnite si, že bravčové mäso v tomto zozname nie je. Prečo sa nesmú mačky kŕmiť prasiatkom, to si nájdite sami ... na domácu úlohu.
  • či môžu mačky žrať divinu, konské, alebo baranie mäso, to neviem. Informácie o týchto druhoch mäsa si musíte hľadať na inej adrese.

My dávame našim Donom surové mäso na večeru, lebo mačky sú nočné tvory a tak majú túto pre ne najkvalitnejšiu potravu k dispozícii v ich najaktívnejšej časti dňa.

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
603