Back to TOP
SK | CZ | EN

Naši chovní kocúriDon sphynx (sfinx) bezsrstý kocúr Ramesse
ICH (Inter Champion)

Ramesse Pyrel, SK

Don Sphynx, Donskoy Sfinx

Dátum narodenia : 25.04.2011
EMS kód : DSP a 21 / Farba : modrá s kresbou

Výstavné úspechy :
CAGCIB, 3x nom BIS.

Vrhy : V-2013, W-2014
Fotogaléria
 
Ramzes je Ivanov syn ktorý po otcovi zdedil vrásky a bradu a po mame Taore nádhernú kožu sfarbenia blue tabby (modrá s kresbou). Okrem pozitív však Ramzes zdedil po otcovi aj "spevácky" talent a keď Ivana spev už omrzel, prebral po ňom štafetu Ramesse. Či už ráno o tretej, alebo o jedenástej v noci, musí si zaspievať svoju niekoľko minútovú "áriu", ktorá až trhá ušné bubienky. Pýtala som sa susedov, či im to nevadí, no oni mi tvrdia, že to nepočujú. (Chvalabohu!) Po tom, čo Nino opustil priestor určený pre kocúrov, zostali tam Ivan s Ramzesom sami. V noci spia spolu so mnou v posteli a je im tam fajn.

Dúfam, že Ramesse odovzdá svoje prednosti (typ hlavy a kvalitu pokožky) aj svojim potomkom, ktorých by mal mať zo spojení s Jawelyn a Hennessy.


Don sphynx (sfinx) bezsrstý kocúr Ivan
GIC (Grand Inter Champion)

Ivan Don Ramzes, RU

Don Sphynx, Donskoy Sfinx

Dátum narodenia : 17.06.2010
EMS kód : DSP e / Farba : krémová

Výstavné úspechy :
BIS (gr.3) Nitra 2011,
BIS (6-10) Klosterneuburg 2011,
4x nom. BIS, 2x BIV,

Vrhy : R-2011, S-2011, T-2012, W-2014, Y-2014
Fotogaléria
 
Prešlo veľa času, kým som si na letisku v Šeremeteve vyzdvihla Ivana Don Ramzes, RU. Bol to prvý kocúr tohto typu vyvezený do Európy. Jeho chovateľke trvalo dlhých 13 rokov, kým u svojich odchovov dosiahla to, čo našim Donom chýba – silnú bradu, veľa vrások, výrazný stop a otvorené oči. Aj keď bol Ivan mnoho krát nominovaný do najvyššej súťaže (Best In Show) a dva krát ju aj vyhral, jeho zjav porotcovia ešte stále nevstrebali. Verím, že jeho gény pozmenia "európsky" typ Donských sphynxov tak, ako sa to stalo pri jeho spojení s Taorou, z ktorého sme si nechali kocúra Ramesse Pyrel, SK.

I keď nám Ivanova farba (cream) nesedí do nášho modro-čierneho repertoáru, dá sa to obísť tak, že aj napriek nutnosti rodenia sa korytnačinových mačiek sa vieme okľukou opäť vrátiť k modrej a čiernej farbe mačiat, čo je našim chovateľským cieľom.


Don sphynx (sfinx) bezsrstý kocúr Timo
CH (Champion)

Timo Chudnaya Zhemchuzhina, RU

Don Sphynx, Donskoy Sfinx

Dátum narodenia : 08.12.2009
EMS kód : DSP n 21 / Farba : čierna s kresbou

Výstavné úspechy :
CACIB, 1x BIV

Vrhy : Q-2010, U-2012
Fotogaléria
 
K Timovi sme sa dostali ako "slepé kura k zrnu". V meste Saransk (vzdialenom 800 km východne od Moskvy) sme objavili peknú modrú mačku s úžasnou pokožkou a zarezervovali sme si ju. Pár dní pred plánovaným odberom mačky v Moskve prišla ponuka z chovateľskej stanice, či nechceme aj jej brata – Tima. Dohodli sme sa na prijateľnej cene a tak som si v Moskve vyzdvihla nie jednu, ale dve mačky – súrodencov – Taoru a Tima. Zhodou náhod sa stalo, že v čase plánovaného odletu do Moskvy pre tieto dve mačky nás kontaktovali dvaja mladí ľudia z Malaciek s tým, že oni by veľmi chceli Donského Sphynxa. Okamžite ma napadlo, že by bolo super, keby náš Timo býval u nich. Slovo dalo slovo a pár dní po Timovom prílete na Slovensko zmenil svoje trvalé bydlisko z nášho bytu na byt v inej časti nášho mesta. Patrí mu celý byt a Timo je tam spokojný. Keďže nebýva u nás, má málo fotiek. Jeho veľkou prednosťou je, že svojim potomkom odovzdáva krásnu čiernu farbu a zamatovú kožu.


Don sphynx (sfinx) bezsrstý kocúr Ninja
GIC (Grand Inter Champion)

Ninja Shining Beauty's, PL

Don Sphynx, Donskoy Sfinx

Dátum narodenia : 12.06.2008
EMS kód : DSP n 21 / Farba : čierna s kresbou

Vrhy : M-2009, N-2010, O-2010, P-2010
Fotogaléria
 
Už v dobe, keď sme uvažovali nad založením chovu Donských Sphynxov nám bolo jasné, že chceme odchovávať iba modré a čierne mačiatka. Tým smerom sa uberal aj výber kocúra pre naše dve mačky. Tip padol na lotyšského kocúra Ninju, ktorého sme premenovali na Nina. Už od začiatku ho bolo nutné oddeľovať od "babského" osadenia nášho bytu (Dony sú výnimočne sexuálne aktívne mačky), preto sme náš byt rozdelili na dve časti : kuchyňu sme prepojili so spálňou (obyvateľom tohto priestoru sa stal Nino a neskôr aj ostatní kocúri) a ostatok bytu okupovali naše mačacie dámy. Nino sa postupne stal autorom štyroch vrhov a otcom šestnástich mačiat. Po čase sa počet našich kocúrov zvýšil a jediný, s ktorým si Nino nepadol do oka, bol Ivan Dona Ramzes,RU. Nino na Ivana útočil stále viac a viac, až sme ho museli dať koncom apríla 2012 vykastrovať. Jeho útoky však aj tak neprestali, preto nezostalo nič iné, len ho premiestniť do ostatnej časti bytu – k mačkám.

Z Nina sa tým stal najšťastnejší kocúr na svete. Je kráľom celého mačacieho osadenstva a konečne môže obývať priestory, ktoré mu boli spočiatku odopierané. Celý deň sa môže vyvaľovať na zasklenom balkóne a na slnku si opekať holý pupok.


Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
41