Back to TOP
SK | CZ | EN

Naše chovné mačkyDon sphynx (sfinx) bezsrstá mačka Teodora

Teodora Pyrel, SK

Don Sphynx, Donskoy Sfinx

Dátum narodenia : 29.06.2012
EMS kód : DSP f / Farba :

Výstavné úspechy :
Nom BIS, BIS, BOB (gr.3)
EX-1 CAC, Nom BIS

Fotogaléria
 


Don sphynx (sfinx) bezsrstá mačka Sahmet
Ex1 CAC

Sahmet Pyrel, SK

Don Sphynx, Donskoy Sfinx

Dátum narodenia : 08.07.2011
EMS kód : DSP g / Farba : modrá korytnačinová

Vrhy : U-2012
Fotogaléria
 
Sahmet je Ivanova a Jawina dcéra. Z dôvodu, že otec je krémový a mama čierna, jej farba je modrá korytnačinová. Aby sa jej potomkovia vrátili k čiernej alebo modrej farbe, musí byť jej „manžel“ čierny, alebo modrý. Otcom jej detí bude preto Timo a my veríme, že to všetko budú krásne tmavé, zdravé, mačatá.

Sahmet je také malé jašidlo a je najprítulnejšia zo všetkých Donov v našom byte. Je to jediná naša mačka, ktorá sa naučila aportovať a tak isto jediná, ktorá pri kúpaní srdcervúco „plače“. Vrieska tak, ako by ju z kože drali a je to v podstate aj jej jediný hlasový prejav, lebo okrem tohto jej plaču je celé dni úplne ticho.

Aktuálne už Sahmetka nie je u nás ale viac si prečítajte v článku "Zamyslenie sa majiteľa..." .

No aj tak jej patrí miesto v tejto časti našej stránky.


Don sphynx (sfinx) bezsrstá mačka Taora
Ex1 CAC

Taora Chudnaya Zhemchuzhina, RU

Don Sphynx, Donskoy Sfinx

Dátum narodenia : 08.12.2009
EMS kód : DSP a 21 / Farba : modrá s kresbou

Výstavné úspechy :

Vrhy : R-2011, X-2014, Y-2014
Fotogaléria
 
Taora je Timova sestra a jej „priezvisko“ v preklade znemená „zvláštna perla“. A Taora aj je taká malá perla. Po prvé svojou výnimočne zamatovou kožou a po druhé svojou povahou. Taora u nás víta každú návštevu, miluje zemiakové chipsy a čokoládu. Je samozrejmé, že jej ich nedávame, no keď sú na stole, treba na ňu dávať veľký pozor.


Don sphynx (sfinx) bezsrstá mačka Jawelyn
GIC (Grand Inter Champion)

Jawelyn Sdyron, SK

Don Sphynx, Donskoy Sfinx

Dátum narodenia : 26.02.2009
EMS kód : DSP n / Farba : čierna

Výstavné úspechy :
CACS, 2x BIV, 1x nom. BIS(2)

Vrhy : O-2010, P-2010, S-2011, T-2012, V-2013
Fotogaléria
 
Jawelyn bola naša mačka číslo 2 a v tej dobe, keď sme si ju zajednávali, sme už zháňali aj kocúra. Jewka je Henkina sestra, len otca majú rozdielneho. Je to na nej aj vidno. Je o dosť väčšia od svojej sestry a má aj „mohutnejšie“ črty tváre. Svojim výzorom ulahodila aj porotcom na medzinárodných mačacích výstavách a „ľavou zadnou“ to dotiahla až na „Granda“.


Don sphynx (sfinx) bezsrstá mačka Hennessy
ICH (Inter Champion)

Hennessy Sdyron, SK

Don Sphynx, Donskoy Sfinx

Dátum narodenia : 06.08.2008
EMS kód : DSP n / Farba : čierna

Výstavné úspechy :
1x BIV
CAP

Vrhy : M-2009, N-2010, Q-2010, T-2012, W-2013
Fotogaléria
 
Hennessy je naša prvá mačka, ktorú sme si kúpili len tak, pretože vlastniť takúto mačku nám pripadalo byť veľmi exkluzívne. Náš starší syn Marek je alergický na mačaciu srsť a po „pokusoch“ s rybičkami, Osmákmi Degu, či potkanmi sa už žiadalo postúpiť do vyššieho chovateľského levelu. Psa do bytu odmietam, tak to vyhrala mačka. A plemeno Don Sphynx bolo viac ako výhrou! Už Henka nám ukázala, že toto plemeno nepatrí k tým, ktoré musíte prosiť o ich spoločnosť.

I keď je Hennessy „najnedotýkavejšia“ zo všetkých našich Donov, nikdy nám to nepripadalo, že by bola individualistka. Svojou postavou pripomína porcelánovú bábiku a tak sa aj chová. Je to naša „prvá dáma“. Po príchode viacerých mačiek do našej domácnosti sa síce „odsťahovala“ do detskej izby, no pravidelne spáva v posteliach našich synov a rada sa pri nich usalaší, keď sedia za počítačom.


Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
42