Back to TOP
SK | CZ | EN

Ako som (sme) objavili bezsrstú mačku plemena Don sphynx


Pochádzam z malej stredoslovenskej obce a na našom dvore odjakživa žili mačky. Mladá striedala tú staršiu a tieto krásne tvory sa stali súčasťou môjho života. Po skončení vysokej školy a ženbe som manželke navrhol, či by sme si nejakú mačku nezaobstarali. Môj návrh ju ale veľmi nenadchol, lebo ona mala mačky zafixované ako „otravné potvory“, ktoré sa neprestajne mocú okolo nôh. Kúpil som jej však Veľkú knihu o mačkách a po nalistovaní si stránky, na ktorej trónila modrá „britka“, bol odpor zlomený a vyhlásila : „Takúto mačku si kúpime!“


Vtedy internet ešte nebol a zháňanie vysnívanej mačky nebolo také jednoduché, ako dnes, a tak namiesto modrej britky to bola nakoniec mačka kartúzska, no mal som mačku! Začali sme s ňou chodiť po výstavách, v roku 1995 sme si zaregistrovali chovateľskú stanicu Pyrel,SK a plánovali sme priviezť priamo z Francúzska nepríbuzného kocúra.


Medzi tým sme si však založili vlastnú rodinu a veľké chovateľské plány zhatila skorá diagnóza nášho ročného syna – alergia na mačaciu srsť. Nasledovala jasná voľba, kde mačka musela ustúpiť človeku – zdravie syna bolo prvoradé!


Prešli 2 roky a narodil sa nám druhý syn. Ako v každej domácnosti s deťmi, aj u nás deti (no aj my ) pišťali po zvieratku, tak sme začali Osmákmi degu a končili potkanmi. Psa sme nechceli, lebo obaja považujeme za neprirodzené, že pes v byte smie svoju potrebu vykonávať len v čase, keď ho jeho majiteľ vyvedie von. Mačka by bola ideálna, no to sa priečilo synovej diagnóze.


Až raz manželka náhodou v televízii zaregistrovala, že už aj u nás na Slovensku niekto chová Sphynxy – mačky bez srsti. Teraz nám už pomohol internet. Manželka našla chovateľskú stanicu Don Sphynxov (to sme ešte nevedeli, že existuje kanadský a Don (ruský) Sphynx).


Je rok 2008, môj prvý kontakt s bezsrstou mačkou – zvláštny. Vyvolávala vo mne divné pocity, skôr odpor ako obdiv... a ako to býva, manželka rozhodla - budeme mať ruskú bezsrstú mačku plemena Don Sphynx. Celé tri mesiace, čo sme čakali na odber našej vyvolenej "nahej" krásky som navštevoval rôzne internetové stránky a hundral som, čo za potvoru to bude.


Nastal deň "D", príchod k chovateľke a tu sa to vo mne zlomilo. Uvidel som štyri ušaté, okaté, nohaté "holoty" a prvé, čo zo mňa vypadlo, bolo : "... ja ich chcem všetky ... !!!". Na ich kúpu by som si však musel zobrať pôžičku, tak sme si nakoniec kúpili len jednu mačaciu slečnu, našu Hennessy. Postupne sa však počet mačiek v našom byte zvyšoval až na 4 kocúrov a 4 mačky.


Dnes máme za sebou úspešné prezentácie na výstavách, niekoľko vlastných odchovov a smelé plány do budúcnosti. Plemeno Don Sphynx patrí k najmladším mačacím plemenám a má pred sebou ešte dlhú šľachtiteľskú cestu. Našim cieľom je odchovávať nielen mačatá s výzorom čo najviac sa približujúcim štandardu FIFe, ale aj mačatá zdravé a veľmi prítulné, v jednofarebných variantoch čiernej a modrej farby.


p.s.: Doklad o registrácii chovateľskej stanice ležal od roku 1995 na dne zásuvky s dokladmi a manželka ho veľa krát chcela zahodiť - veď načo nám bude...
Martin Murín, ChS PYREL *SK  

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
110