Back to TOP
SK | CZ | EN

Don Sphynx na predaj za 100 Eur - na trhu realita, nočná mora pre chovateľa.



V minulom článku som sa pustila do opisu toho, ako je to s predajom Donských Sphynxov - mačiek bez srsti na Slovensku. Podľa môjho názoru by mali mať všetky chovateľské stanice (CHS) jednotnú cenu a záujemca o zviera by si vyberal zviera podľa toho, ktoré zviera sa mu páči. Aspoň tak to bolo na začiatku chovu týchto zvierat. Všetci sme držali rovnakú cenu a záujemcovi po obvolaní niekoľkých chovateľských staníc bolo jasné, že k lacnejšiemu zvieraťu sa aj tak nedostane, tak alebo pristúpil na exkluzívnu cenu tohto plemena, alebo sa jeho kúpy vzdal. Veď keď na niečo nemám, tak si to nemôžem kúpiť. Keď nemám na to, aby som si kúpil Rolls-Royce, tak sa vozím na Trabante! Nemôžeme mať všetci všetko.

Ak však odhliadnem od chovateľov (majiteľov chovateľských staníc), ktorí psychicky nezvládnu to, že mačatá nevedia predať v 12 týždňoch ich veku a rýchlo klesajú s cenou, musím vziať do úvahy čierny chov už aj takýchto zvierat.

Čiernym chovom ja nazývam to, že niekto odchováva Donské Sphynxy bez Preukazu pôvodu (PP) aj napriek tomu, že rodičia týchto zvierat PP majú. Je to hrubé porušenie chovateľského poriadku a aj Kúpno-predajnej zmluvy. V chovateľskom poriadku (v bode 4.1) je jasne napísané, že : "Chovateľom nie je dovolené odchovávať mačiatka bez PP po rodičoch s PP. Produkcia mačiat bez PP je nezlučiteľná s etikou chovateľa a je považovaná za hrubé porušenie tohto chovateľského poriadku".

Neverím, že by majiteľ CHS predával mačatá bez PP - nemá na to dôvod, lebo Preukaz pôvodu je tá najlacnejšia položka pri odchove mačiatok. Jeho cena je len 5€ na rozdiel od zavedeného omylu medzi záujemcami o mačiatko, ktorým ..... "by stačilo aj mačiatko bez PP, len aby bolo lacnejšie". Cena mačiat nestojí na PP !!!!

K mačatám bez PP sa dostaneme vo chvíli, keď je niekto majiteľom "papierového" zvieraťa a bez toho, že by požiadal o chránený názov CHS, bez toho, aby sa stal členom Slovenského zväzu chovateľov a hlavne bez toho, aby sa so zvieraťom zúčastnil čo len jedinej výstavy (u mačiek stačí jediná výstava na uchovnenie zvieraťa), na ktorej by mu posudzovateľ schválil, či jeho zviera spĺňa štandard plemena a či je vhodné na chov ... tak bez tohto všetkého si len tak mírnix-dírnix začne odchovávať mačatá. A na takéto mačiatka mu PP nikto nevydá.

Keď takýto "chovateľ" ponúkne bezpapierové zviera na predaj, kupujúci mu samozrejme nie je ochotný dať za bezpapierové zviera takú istú sumu ako za papierové, takže takýto "experimentátor" musí ísť s cenou dole. A čím je takýchto "experimentátorov" viac, tým cena mačiat klesá. No a čím je cena mačiat nižšia, tým je aj väčší záujem o lacné "čínske" zvieratá.

V takomto momente však kvantita nahrádza kvalitu, lebo pri nízkych cenách za mača musia byť aj náklady nižšie! Vtedy sa zvieratá začnú predávať bez (pre majiteľa CHS povinného) čipovania, ktoré si potom bude musieť nový majiteľ podľa zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a v súlade s Vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii a registrácii spoločenských zvierat realizovať a hradiť sám, len s prvým očkovaním, čo je zas o nejakých 20€ menej, no a samozrejme, čo najmladšie, ideálne už v 6 týždňoch veku, len nech sa toho zbaví čo najskôr, lebo každý jeden deň chovu stojí peniaze. Pri tak nízkej predajnej cene neexistuje, aby bola matka podporovaná pri kojení umelým dokrmovaním mačiat. Ja si ani nedokážem predstaviť, aké majú takto odchovávané mačatá hmotnosti ... to je na úrovni prežitia! A to ešte nehovorím o kvalitnej strave. Na hypermarketových granuliach neprospieva ani osrstené zviera, nieto ešte zviera bez srsti, ktoré aj minimum energie získanej zo stravy mení na tak veľmi unikajúce teplo z jeho tela !!!!

Toto je matematika, ako sa dostať k zvieratám za 100€ ! A to sú títo ľudia na takomto chove ešte ziskový! Tak v akých podmienkach potom tie zvieratá žijú?

Ak niekto začal s chovom Donských Sphynxov s vidinou zbohatnutia, tak sa prepočítal. Náklady na chov týchto zvierat sú veľmi vysoké. Ja len dúfam, že po pár rokoch sa trh preriedi a zostane tu iba kvalita. Tak isto dúfam, že aj ľudia už konečne dostanú rozum a pochopia, že existujú LEN DVA druhy mačiek a psov - čistokrvné (s PP, kde chovatelia udržiavajú výzor a povahu týchto zvierat v súlade so štandardmi pre ich chov) a ostatné, kam patria IBA klasické "oriešky" a mačky "dvorové"... Že konečne zanikne pojem "zviera bez PP po rodičoch s PP", kde matky rodia tie krásne guľôčky, ktoré si prinesiete v pár týždňoch ich veku domov, v katastrofálnych podmienkach... Že ak niekto bude chcieť určité plemeno, tak si ho zadováži u registrovaného chovateľa za cenu, ktorá dané plemeno nedehonestuje a pomôže chovateľovi v ďalšom kvalitnom chove.




01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁ



Cesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120