Back to TOP
SK | CZ | EN

Mačiatka na predaj - ale akoMačiatka majú pomaly 4 mesiace a sú stále tu. Zarezervované sú len dve – Tutanchamon Pyrel,SK a Teodora Pyrel,SK. Keď sme mali v zime 2009 na predaj náš prvý odchov (4 mačiatka), tak sa za nimi len zaprášilo. Keby sme ich vtedy mali 20, tak ich predáme všetky! A za inú cenu!

Čo sa stalo?

V tom čase sme boli treťou chovateľskou stanicou Donských Sphynxov na Slovensku. K máju tohto roka (2012) ich bolo podľa evidencie Slovenského zväzu chovateľov mačiek 17. Presne tak – sedemnásť ! – za 2 a pol roka vzniklo 14 nových chovateľských staníc tohto plemena. Ja ich osobne poznám 9, dve z nich už zanikli (neodchovávajú mačatá), ďalšie dve plánujú s chovom končiť a ďalšie dve nemali za posledné dva roky ani jedno mača, no neviem o tom, že by s chovateľstvom skončili. No a na dôvažok (aj keď si myslím, že naša chovateľská stanica patrí medzi slovenskú špičku) aj my plánujeme dať si v chove znova pauzu.

To, že je u nás až toľko chovateľských staníc, nie je dôvodom, aby sa mačatá nepredávali. Ja sama razím teóriu, že na Slovensku je minimálne 1 milión domácností a keby mal byť aspoň v každej piatej Don, tak by sme sa v chove nezastavili (myslím tým v chove v súlade s Chovateľským poriadkom).

Problém je v inom. Problém je v čiernom chove zvierat bez PP a v tom, že chovatelia nie sú schopní ustáť exkluzívnu cenu tohto plemena.

Donský (no aj Kanadský) Sphynx či Peterbald sú výnimočnou hračkou prírody. Ak by ich prvý chovatelia nepodchytili, tak by tu neboli (vid príklad ako vznikol Donský Sphynx). Všetkým je snáď jasné, že takéto zviera mimo bytu neprežije. Je to genetická hračka prírody, ktorú pri živote udržuje človek (doslovne, lebo bez jeho pomoci by toto plemeno neprežilo, vysvetlím neskôr). Už tým, že je to genetický mutant, táto mačka nie je normálna. Prečo si to nepriznať, keď je to tak?
Prečo potom jej cena za 2,5 roka zliezla z 1200 na 500€? Pripomína mi to kalkulačku. Malý prístroj na počítanie. Prvý krát som sa s ňou stretla na základnej škole. Presne si pamätám, keď ju spolužiak priniesol do školy ako niečo nepredstaviteľné (aj učiteľka na to čudo pozerala ako na zázrak). Tento prístroj mal 4 základné funkcie (+,-,x,:), no spolužiak bol „frajer“! Prvé kalkulačky stáli 100 – 150 Kčs, čo bolo v tej dobe veľa peňazí ... a pred týždňom som ja môjmu synovi toto čudo kúpila za 1€ (aj s baterkou)!!! Myslíte, že si ju bude vážiť? Figu borovú! Predpokladám, že o pár dní mi povie, že ju dakde zas zapatrošil.

Všimli ste si? Prvá kalkulačka bola zázrak, exkluzivita. Kalkulačka v tejto dobe nemá cenu. To isté platí aj o Donských Sphynxoch. Aj kalkulačka má ten istý význam, ako mala pre 30 rokmi – počítame ňou. Don sa tiež nezmenil. No medzi kalkulačkou a zvieraťom je veľký rozdiel! Kalkulačka je vec a zviera je živý tvor. Keď kalkulačku zničíte, tak sa nič nestane. No čo spravíte s Donom, keď vás prestane baviť? Kde končia nechcené zvieratá? Šupnete ho na ulicu? Zviera bez srsti?

Ak za niečo nezaplatíte vysokú cenu, nikdy si to nebudete vážiť. Denne sa stretávam so záujemcami o mačiatka, no ich predstava o cene tohto zvieraťa je 100€ ... STO ... EUR ... za holú mačku !!! Ja viem, že sa (bohužiaľ) už aj Dony predávajú bez PP za túto cenu (o tom vám napíšem zajtra), no to sú zvieratá (ešte väčšie bohužiaľ) bez čipovania, s podradným očkovaním a ktovie, v akých podmienkach odchovávané. Veď počítajte so mnou:

1. Kvalitné čipovanie stojí 50€ (podotýkam, že aj so zápisom do crsz)

2. Dve očkovania spolu s besnotou ďalších 60€ (to už sme na 110€, 10€ nad požadovanú predajnú cenu)

3. Mačatá sú kŕmené surovým hovädzím mäsom, konzervami (1 ks cca 1,40€) a kvalitnými granulami (10 kg cca 70€)

4. Nákup kvalitných rodičov je drahší, ako nové auto – naša prvá mačka stála 35 000 Sk a najkvalitnejší kocúr, import, 1400€ plus cesta.

5. Aby ste sa dopracovali k čo najideálnejšiemu typu mačky v súlade so štandardom FIFe, potrebujete pre cielenú plemenitbu viac zvierat a musíte im, samozrejme, zabezpečiť kvalitnú starostlivosť, ktorá stojí ďalšie tisíce.

6. No a ak tu spomeniem aj výstavy, ktoré sú zárukou toho, že zvieratá vyzerajú tak, ako majú naozaj vyzerať, tak to je ďalších nejakých 1000€ ročne a nepočítam tam dopravu a strávený čas.

7. A ... ešte to podstatné, čo som naznačila vyššie. O tom, že Dony by bez pomoci človeka vyhynuli. Je to o tom, že matka len výnimočne odchová sama svoje mačatá. Z našich mačiek to bola jedine Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU, ktorá sama odkojila svoje deti. Pri všetkých ostatných vrhoch sme museli mačatá od 3. dňa dokrmovať umelým mačacím mliekom, čo sú ďalšie investície do toho, aby boli mačatá zdravé.

A keď ich máte 4, každé predáte za 100€, tak ste alebo idiot, alebo charita.

Tak ako je potom možné, že na nete nájdete aj takúto cenu mačiat? Ako to dokážu tí druhí „chovatelia“? Tak o tom vám napíšem zajtra.
01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120