Back to TOP
SK | CZ | EN

utorok - 32. deň po narodení a 14. deň života Sahmetiných detíOspravedlňujem sa všetkým priaznivcom tohto denníka, že som sa dlho neozvala, no bola som „pracovne“ v Chorvátsku. Vrátila som sa v nedeľu skoro ráno a moja prvá cesta mierila k mačiatkam. Nespoznala som ich! Za tých 7 dní tak veľmi narástli! Dokonca som nevedela od seba rozoznať Teodoru Pyrel,SK a Tiffany Pyrel,SK :-). Dvaja Sahmetiny malkáči a ani tak nezmenili, no Henkini krpci sa dostali do toho najkrajšieho veku .... Kým som bola preč, manžel im musel postaviť ohrádku, lebo už sebaisto behajú, tak aby sa nerozliezli po celom byte. Už chodia sami na záchodík a tvária sa veľmi dôležito, keď zaujmú svoj typický „cikací“ postoj a hľadia pri ňom do „neba“. Ešte síce veľa spia, no už majú chvíľky, keď sa všetky „vysypú“ z pôrodnice a predvádzajú svoje „sumo“. Klbčia sa ostošesť a snažia sa jeden na druhého „ježiť“ ... postoj by bol, len srsť chýba :-).

Sahnetiny krpčekovia tiež utešene rastú, len na nich tá zmena ešte nie je tak vidieť. V čase mojej neprítomnosti sa udiala ďalšia zmena v rozdelení „matiek“. Keďže Jawelynino (babkine) mlieko zďaleka nepostačovalo potrebám rastúcich mačiatok, bolo treba rázne zakročiť. Pôrodnicu s menšími mačiatkami manžel položil mimo ohrádky a Sahmet dôrazne ukázal, kde je jej miesto. Trvalo dva dni, kým pochopila, že jej úlohou už nebude starostlivosť o Henkine mačiatka, ale že už je najvyšší čas venovať mlieko tým, ktorým patrí – jej vlastným deťom. V ohrádke tak zostala veľká krabica, kde bývajú už mesačné mačiatka spolu s Hennessy a Jawelyn.

Tutanchamón Pyrel,SK – je krásny čierny kocúr. Dúfam, že mu jeho silné sfarbenie zostane, lebo u holých mačiek sa stáva, že mačiatka síce majú výraznú farbu, no časom im vybledne. Jeho otec (Timo Chudnaya Zhemchuzhina,RU) však už má potomkov, ktorí majú sýto čiernu farbu a ja dúfam, že aj Tutanchamón bude patriť medzi nich.

Tatjana Pyrel,SK – modro-korytnačinová mačička. Na hrdielku má pekný bledý fliačik, inak má skôr modrú farbu.

Teodora Pyrel,SK a Tiffany Pyrel,SK – obidve slečny sú krásne čierne „korytnačky“ (čierno-korytnačinové sfarbenie). Tak isto ako Tatjana, aj ony majú na hrdielkach bledé fliačiky, len ich farba na tele je výraznejšia. Líšia sa len rozložením farebných polí na hlave a očami.

Sahmetine deti ešte nemajú mená. Krémový chalanisko sa bude asi volať Usiris Pyrel,SK a jeho sestra by mala dostať ruské meno na U, no to ešte musím pohľadať.

Usiris Pyrel,SK má krémovú farbu s kresbou. Na telíčku zostal krémový (tmavšie bodky sa vytratili), no noštek má orámovaný tmavšou linkou, takže je s kresbou.

Jeho sestra má skôr čiernu farbu, no je to korytnačinová mačka. Po pôrode to vyzeralo tak, že bude mať srsť typu „brush“, no srsť jej pomaly mizne a nakoniec bude holá tak, ako má byť.
01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120