Back to TOP
SK | CZ | EN

Ako sme z kocúra spravili kastráta.Prvým kocúrom v našej chovateľskej stanici bol Ninja Shining Beauty´s * PL. Dlho som oňho bojovala, až som si ho vo februári 2009 bola vyzdvihnúť vo Schwechate, kam doletel z Lotyšska. Nino (ako ho voláme), si u nás žil kráľovský život v háreme s dvomi mačkami. Je otcom štyroch vrhov s celkovým počtom 16 mačiat. Úlohou chovateľov však nie je len odchovávať mačatá, ale aj zlepšovať ich typ tak, aby sa čo najviac približovali schválenému štandardu plemena.

Ninovi na výstavách jednostaj vytýkali malý stop, slabú bradu a málo vrások, tak sme začali hľadať niečo „bradatejšie“ a vráskavejšie. V Rusku som objavila chovateľskú stanicu s takýmito mačkami a po návšteve chovateľky v máji 2010 som ju poprosila o kocúra z jej chovu. A tak som si na jeseň 2010 priviezla z Moskvy kocúra Ivana Don Ramzes * RU.

Ivan bol mačiatko a v čase jeho príchodu mal Nino zavedený antikoncepčný čip, takže mu Ivan vonkoncom nevadil. Čip však koncom minulého roka prestal účinkovať a Nino si začal nárokovať na územie, ktoré spolu s Ivanom obývajú. Začalo sa to len náznakmi, no vyústilo to do stále častejších a silnejších útokov, z ktorých Ivan vždy vyšiel ako porazený a nepekne dohryzený. Naučil sa síce hlasno syčať, čo dovtedy nerobil, no to mu veru nepomohlo.

Asi vo februári môj manžel rozhodol : „Ak to neprestane, tak dáme Nina vykastrovať!“ Snažila som sa tomu predísť Felipilom, ktorý som Ninovi dávala každý týždeň, no jeho stlmujúce účinky neboli dostatočné na to, aby zabránili Ninovým útokom na Ivana. Kastráciu Nina som najprv absolútne nepripúšťala, lebo som si bola istá, že len čo ho dám vykastrovať, tak nastane situácia, že akurát vtedy ho budem potrebovať. Spravila som tabuľku s kombináciou krytí všetkých kocúrov a mačiek ktoré máme a vyšlo mi, že aj keby som Nina náhodou v budúcnosti na krytie potrebovala, viem ho nahradiť iným kocúrom. A keďže sa Nino neupokojil a už nám začalo liezť na nervy sústavné kontrolovanie a odháňanie od seba tých dvoch, tak som Nina objednala na kastráciu.

Dovtedy som stále dookola počúvala manželove hrozby, že ho dá vykastrovať, no v deň zákroku mi volal, či si to náhodou nerozmyslím a či naozaj chcem chudáka kocúra obrať o jeho guľky! To bola reakcia chovateľa, majiteľa chovateľskej stanice, ktorý s istotou v hlase pri každom odbere malého mačiatka z našej CHS utvrdzoval nových majiteľov mačaťa v tom, že bude preň najlepšie, keď ho v roku jeho veku dajú vykastrovať!

Už dlho sa pohrávam s myšlienkou, že naše odchovy budeme do nových domovov odovzdávať už sterilizované. Veterinár mi potvrdil, že takýto zákrok vedia spraviť už v 6 týždňoch veku zvieraťa, že je to pre mača menej stresujúce, ako v neskoršom veku a aj pooperačné komplikácie sú menej časté, ako u dospelých jedincov. V Amerike je to už dlhoročný štandard a zvieratá nemajú vo vyššom veku žiadne zdravotné ťažkosti. Tam sa tak aj zabraňuje neúmernému premnožovaniu zvierat.

Manželova reakcia ma utvrdila v tom, že mnoho ľudí v sterilizácii zvieraťa vidí bolesť a utrpenie, aj keď opak je pravdou. On sám je chovateľ a vie, že pre zviera je sterilizácia to najlepšie, no aj tak má v podvedomí zafixovaný postoj laikov.

Budeme pravdepodobne prví na Slovensku, čo pôjdu touto cestou, no už som sa rozhodla, že to vyskúšame. Mačatá z našej CHS budú odchádzať už „kompletné“ – plne zaočkované aj sterilizované. Uvidíme, aké to bude mať výsledky, no ja verím, že to je dobrý nápad. Keby to zaviedli všetky chovateľské stanice, tak by sa predišlo týraniu zvierat v množiarňach zvierat "bez PP po rodičoch s PP".

A aby som nezabudla na nášho „frajera“. Nino kastráciu bez problémov prežil a môže pokračovať vo svojej výstavnej kariére, no teraz už v triede kastrátov :-). Verím, že sa upokojí a dá Ivanovi konečne pokoj. A ak nie, aj tak nevadí. Teraz ho už budem môcť pustiť do bytu medzi mačacie dámy...

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120