Back to TOP
SK | CZ | EN

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky (Hennessy Sdyron*SK a Jawelyn Sdyron*SK) a tak isto aj nášho prvého kocúra Ninija Shining Beauty´s*PL sme dali vykastrovať, nech sa zbytočne netrápia. Teraz si užívajú svoj pokojný mačací život a nepoznám spokojnejšieho tvora na svete (okrem môjho manžela zo života pri mne :-)).

Na "výrobu" mačiatok sme si ponechali mačky Taora Chudnaya Zhemchuzhina*RU a Teodora Pyrel*SK a kocúra Ivan Don Ramzes*RU (ktorý sa síce k Teodore nehodí, no o tom neskôr).

Koncom minulého roka sa nám začali hlásiť záujemcovia o naše mačiatka, tak sme sa rozhodli spraviť z Taory druhý krát mamu a v decembri sme ju pustili k Ivanovi. Všetko dopadlo dobre a Taora sa začala javiť ako budúca mama. Termín pôrodu mala stanovený na pondelok, 10.2.2014.

Bola už pekne guľatá a my sme už od soboty čakali na nové prírastky. V sobotu nič, ani v nedeľu, v pondelok (na vypočítaný čas) - znova nič, ani v utorok, ani v stredu ... už som sto krát kontrolovala, či som sa nepomýlila v stanovení dátumu pôrodu, no ten bol určený správne ... už som volala známym chovateľom ... a nakoniec som to nechala na prírodu, ktorá sa ozvala 5 dní po predpokladanom termíne - 14.2.2014 (u človeka by to bol už koniec desiateho mesiaca) - v piatok večer, kedy Taora konečne porodila prvé mača - kocúra.

Čakali sme do 10-tej večer, do 11-tej, do polnoci ... že bude v rodení pokračovať (pretože mi bolo jasné, že mačatá tam ešte sú), no na rozdiel odo mňa, čo som do rána len driemela a dávala pozor, Taora na pôrod ani nepomyslela a spokojne prespala celú noc!

Vedela som, že to nie je v poriadku, tak som vzala prepravku, vyhrievací vankúš, Taoru a všetko potrebné na pôrod a nanominovala som sa k veterinárovi do jeho "šmajchlkabinetu", nech podá mačke Oxytocín na vyvolanie sťahov a že pre istotu porodíme uňho, ak sa vyskytli komplikácie.

Oxytocín spôsobil 2 - 3 väčšie sťahy maternice a to bolo znova všetko. Jediné riešenie, ktoré zostávalo, bol cisársky rez. Po 11-tich bezproblémových pôrodoch v našej chovateľskej stanici - teraz toto - prvý cisarák! Bolo to však jediné možné riešenie a tak sa veterinár pustil do práce. Na svet najprv priviedol mačaciu slečnu, ktorá však mala rázštep brušnej dutiny (čo je nezlučiteľné zo životom a tak ju hneď uspal) a jej sestru, korytnačinovú krásavicu s kresbou.

Taore tak zostali dvojičky - chlapec a dievča, ktorí majú dnes už skoro 2 mesiace. Je samozrejmé, že boli zarezervovaní okamžite po pôrode, pretože záujemcovia o ne už boli. Akurát je problém, že boli uspokojení len dvaja. A ako na potvoru sa každý týždeň hlásia ďalší ... presne tak, ako som uviedla v nadpise ... keď mačatá máte, tak nie a nie predať. A keď ich nemáte, tak sa záujemcovia len tak hrnú.

Zo zdravotných dôvodov dáme Taorku nakryť 4 mesiace po pôrode (čo bude okolo 14. júna) a mačatá budú potom na odber okolo 14. novembra. Aspoň taký je náš plán :-).

A kedy bude mať mačatá naša Teodora Pyrel*SK? Tá si ešte musí počkať. Ako náš najkrajší odchov ju čaká Svetová výstava mačiek v Prahe (25.-26.10.2014) a nenecháme ju snáď, aby si pokazila postavu :-). A okrem toho - Ivan Don Ramzes*RU je jej otec a o príbuzenskú plemenitbu nemáme záujem. Tá má už zajednaného zahraničného princa s modrou krvou a my dúfame, že jej deti budú ešte krajšie ako ona a jej budúci manžel. To však ukáže až čas.01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120