Back to TOP
SK | CZ | EN

Môj názor na čipovanie zvierat.V marci 2013 som na tento blog napísala článok o čipovaní zvierat. Nebol to ani môj súhlas a ani nesúhlas so Zákonom č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti (ktorý o čipovaní zvierat pojednáva), bol to len prepis tohto zákona do "ľudskej reči". Mnoho ľudí sa ma totižto pýtalo, ako to s tým čipovaním vlastne bude.

Ja sa snažím veci brať viac pozitívne ako negatívne a aj tento zákon beriem ako snahu označiť zvieratá, aby bol v budúcnosti vystopovaný každý majiteľ zvieraťa, ktorý sa ho zbavil a aj ako predvoj Zákona o ochrane zvierat, ktorý dodnes na Slovensku nemáme (pretože načo nám budú sankcie za týranie, keď nebude vinník, že ???).

Začnime preto najprv pozitívne :

Pre majiteľov chovateľských staníc mačiek čipovanie nie je nič nové. Tí majú túto povinnosť už roky zakotvenú v Chovateľskom poriadku a berú to ako kompletnú službu budúcemu majiteľovi ich zvieraťa.

U chovateľských staníc psov to bolo inak. Chovateľ si mohol vybrať - tetovanie alebo čipovanie. Keď som sa môjho veterinára pýtala, prečo on len čipuje, povedal mi, že tetovanie odmieta z dôvodu doslovného týrania - tetovanie, (na rozdiel od čipovania), vraj poriadne bolí. (Čipovanie je naozaj bezbolestný zákrok - bola som pri čipovaní viac ako 40 našich mačiatok a tie ani nepostrehli, že im veterinár čip implantuje).

Preto som rada, že tetovanie psov sa podľa tohto zákona už nebude brať ako identifikátor a z ponuky veterinárov vymizne.

Takže chovateľské stanice by sme mali vyriešené.

Po registrovaných chovateľských staniciach tu máme "množiteľov", ktorí v súčasnosti síce neporušujú zákon, ale určite porušujú chovateľské poriadky či už psov alebo mačiek. Myslím tým tých, ktorí si zmysleli LEN TAK si privyrobiť párením papierových zvierat bez následného vystavenia preukazov pôvodu pre zvieratá z takýchto spojení narodené. Tzn. "výrobou" takzvaných zvierat bez PP po rodičoch s PP. Sú to tí, ktorí oblbujú "pospolitosť" sprostosťami typu, že papiere môže mať len určitý počet narodených zvierat a ostatné sa vyraďujú z chovu, alebo že zviera má nejakú chybičku krásy a preto PP nemôže dostať.

Ak bude Zákon o ochrane zvierat prijatý v podobe, ktorú očakávajú aj majitelia chovateľských staníc, budú takéto chovy protizákonné. Takže ak zákon o čipovaní naučí všetkých budúcich majiteľov takto odchovaných zvierat trvať na už začipovanom zvierati (lebo inak by ho musel hradiť nový majiteľ ... a prečo by mal, keď už za zviera zaplatil, nehovoriac o tom, že zviera musí byť čipované ešte pred "uvedením na trh či prevedením do vlastníctva inej osoby" ?), budú sa takéto množiarne vedieť vystopovať. Lepšie povedané, ak niektorý množiar má všetkých 5 pohromade, mal by už teraz uvažovať nad tým, či s tým chovom radšej neskončiť, lebo po prijatí Zákona o ochrane zvierat by ho to mohlo prísť veľmi draho.

Okrem registrovaných chovateľských staníc a množiteľov tu máme milovníkov svojich zvierat, ktorí ešte stále žijú v presvedčení, že ich zviera by malo mať pred kastráciou aspoň jeden vrh. Zasa hlúposť, no nechajme to tak, ... takýto majiteľ zvieraťa (či už papierového či nepapierového) síce porušuje Chovateľský poriadok, no predpokladám, že takto narodené šteňatá či mačatá sám umiestni do dobrých rodín. Či už ich dá či nedá začipovať, to už je na ňom, no ak berieme do úvahy, že čipovanie je úkon hlavne k zabráneniu týrania zvierat, tak tu to (dúfam) naozaj nehrozí. Ale pravdou je, že takéto odchovy by sa robiť nemali.

Horšie to bude so zvieratami, ktoré sú dakde pri domoch a ich majitelia ich berú ako súčasť "dvora" a dajú ich maximálne raz za rok zaočkovať (ak vlastne dajú) a nie sú ochotní do nich investovať viac ani cent.

U mačiek je to vyriešené, lebo túlavé mačky do tohto zákona nespadajú, takže ani nie je povinnosť ich čipovať. Stačí sa tváriť, že mačka nie je nikoho a že sa len obšmieta okolo - úprimne, už vidím policajtov ako chodia po dedine a sledujú dvory, či na nich mačky sú či nie sú ... no a mačka bytová? Kto vám dokáže, že ju v byte máte? A ak takáto mačka nechodí von, tak (podľa mňa) sa ani nemá kde nakaziť ... a výsledok si už domyslite sami.

"Dvorový" pes sa však netúla a dokonca pána poslúcha, preto je každému jasné, kto je jeho majiteľom. A aj všetci títo psy by mali byť do 30.9.2013 začipovaní.

A už prichádzajú na rad negatíva čipovania :

- majiteľ takéhoto psa radšej vyhodí na ulicu, ako by ho mal začipovať - preto predpokladám veľký nárast túlavých psov v najbližšej dobe

- všetky narodené zvieratá musia byť čipované - a už vidím nejakú babku, ktorej sa zabehla suka, ako dáva štence čipovať. To ich radšej utopí. No bolo to iné doteraz??!!! Je známym javom, že kastrácia zvierat je pre ľudí menej prijateľná ako utrácanie narodených šteniat či mačiat. Neuvedomujú si, že kotnosťou sa matka namáha a zbytočne vyčerpáva a po odstránení jej mláďat môžu nastať ťažké zápaly mliečnych žliaz (ak už neberieme do úvahy, že aj zvieratá majú materinské pudy a svoje mláďatá hľadajú!!!). Aj bez čipovania sa vo veľkom topí či zakopáva a jediné, čo pomôže, je osveta o kastrácii.

- najodpornejšie, čo sa môže stať je, že ak už bude zviera začipované, že mu človek (?) čip odstráni a tak ho vyhodí na ulicu, alebo že ho zabije a čipu sa zbaví dodatočne.

Toto je to, čo ma dňom a nocou máta, nie nejaký negatívny účinok čipu na začipované zviera či často deklarovaný biznis pre veterinárov! Toto je to, čo ma trápi a najhoršie na tom je to, že to sa diať bude!

Ale chovanie ľudí žiadne čipovanie nezmení. VŽDY si nájdu spôsob, ako ho obísť!

Ja však všeobecne vidím v čipovaní skôr pozitíva ako negatíva.

- ak sa zviera stratí, tak je možné nájsť mu rýchlo majiteľa

- ak zviera niekoho pohryzie, tak po zadaní jeho čipu do crsz sa IHNEĎ dá zistiť, či bolo alebo nebolo očkované proti besnote

- pri strate očkovacieho preukazu je možné z crsz spätne očkovania zistiť

- ak sa čipovanie osvedčí a bude začipovaná väčšina zvierat, bude možné KONEČNE prijať Zákon o ochrane zvierat, lebo naozaj, ak sa zamyslíte - načo sú nám paragrafy a sankcie, keď nie je možné vinníka vystopovať?

No a nakoniec (a v to mi zostáva len dúfať) snáď aj tento zákon trošku prispeje k zmene zmýšľania ľudí a ich postoja k zvieratám. Už len tým, že sa okolo neho rozvíri debata a bude sa debatovať aj o niečom inom ako o politike či Farme :-).

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120