Back to TOP
SK | CZ | EN

Ako je to vlastne s tým čipovaním zvierat.Známi sa ma v poslednom čase pýtali, ako je to vlastne s tým čipovaním mačiek. Keďže v čakárni môjho veterinára visí veľmi zrozumiteľne napísaný text o tom, ako, kedy a ktoré zvieratá musia byť označené, sprostredkujem vám to tu, aby bolo všetkým jasno.

Máme tu dva rôzne dátumy :

1.11.2011

Od 1.11.2011 musia byť čipom označené všetky mačky, psy a fretky (čipovať sa musia len na tieto druhy zvierat) do 8 týždňov veku, alebo pred uvedením na trh, alebo pred prevedením do vlastníctva inej osoby.

Chovateľské stanice tak robia už dávno, v našej je to tiež samozrejmosťou, a znamená to toľko, že KAŽDÝ, u koho sa narodia mačatá, šteniatka či malé fretky, ich musí dať začipovať! To KAŽDÝ znamená, že od 1.11.2011 nemajú všetky narodené zvieratá čipovať len majitelia chovateľských staníc, ale aj "množitelia" a podľa správnosti aj babka, ktorej sučka na dvore porodí šteniatka. Termín 1.11.2011 sa v tomto prípade netýka tých, ktorí sú majiteľmi už dospelých či starších zvierat.

Inak napísané, od 1.11.2011 už mali byť začipované VŠETKY mačky, psy či fretky, ktoré SA NARODILI !!! A znamená to aj toľko, že všetci majitelia psov, fretiek či mačiek, ktoré sú narodené po 1.11.2011 už majú mať tieto zvieratá začipované pôvodným majiteľom (majiteľom rodičov jeho zvieraťa) - koľkí to tak máte?

30.9.2013

Pre všetky dospelé či staršie zvieratá (v praxi to znamená pre všetky) platí termín 30.9.2013 ako posledný možný dátum, dokedy je majiteľ psa, mačky či fretky povinný mať začipované zviera. Nie ísť s ním na čipovanie, ale stihnúť to do 30.9.2013!

Výnimky v čipovaní sú len dve :

- čipovaní nemusia byť psy, mačky a fretky, ktorí boli ešte pred 3.7.2011 tetovaní, tetovanie je čitateľné a je zapísané v preukaze pôvodu zvieraťa. Tieto zvieratá nie je nutné dodatočne označovať čipom.

- druhou výnimkou sú TÚLAVÉ mačky, ktoré (samozrejme) nemajú majiteľa. Nechajte tieto cice žiť, sem-tam ich dokŕmte, ak to uznáte za vhodné, no neprenasledujte ich!

Ešte pár mojich poznámok :

- čipovanie stojí cca 25€, môžu ho vykonať IBA poverení veterinárni lekári, ktorí sú zapísaní v Zozname poverených veterinárnych lekárov. Veterinár zviera nielen začipuje, ale je aj povinnný ho zapísať do Centrálneho registra spoločenských zvierat. Po začipovaní zvieraťa mu do jeho očkovacieho preukazu vlepí identifikačný štítok, na ktorom je číslo. Keď toto číslo do Centrálneho registra zadáte, musí tam byť vaše zviera zapísané. V poplatku za čipovanie je zahrnutý aj tento administratívny úkon - skontrolujte si, či bolo za vaše peniaze vykonané všetko tak, ako malo byť!

- ak prídete so svojim zvieraťom po 30.9.2013 k veterinárovi a ešte nebude čipované, veterinár je povinný zviera dodatočne začipovať a vy čipovanie zaplatiť. Ak svoje zviera odmietnete dať začipovať, veterinár je povinný toto hlásiť na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu a hrozí vám pokuta až 300€!

- to, že má vaše zviera čip ešte neznamená, že si ho môžete brať do zahraničia. Čipovanie je len označenie zvieraťa, na prechod hraníc potrebuje zviera okrem čipu aj PetPass (pas spoločenského zvieraťa). Preto ak uvažujete o tom, že si zviera v budúcnosti vezmete so sebou aj na dovolenku, dajte mu spolu s čipovaním vystaviť aj PetPass (toto stojí cca 50€).

A ešte jedno moje zamyslenie. Mnohí sa pohoršujú nad tým, že čipovanie je len jeden veľký biznis pre veterinárov. Ja s tým nesúhlasím. Ak by sa spravilo všetko tak ako ukladá zákon, malo by KAŽDÉ jedno zviera svojho majiteľa. Vedelo by sa, komu na ulicu vyhodené zvieratá patria. A ak bojujeme za prijatie Zákona na ochranu zvierat, tak toto je jeho "predvoj". Veď na čo nám bude zákon, ak nebudeme vedieť, kto tie zvieratá vyhodil?

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120