Back to TOP
SK | CZ | EN

Krvné skupiny u mačiek a problémy s tým spojené.Včera poobede sa svet rozhodol, že by bolo dobré, aby sa rozrástol o pár nových bytostí a tak sa o 18,02 hod. stredoeurópskeho času obohatil o nového tvora - novonarodenú, nádherne nebovomodrú mačku plemena Don Sphynx. Bolo mu však málo a tak naň postupne pribudli traja malí kocúri - o 19,55 hod. modrý s kresbou, o 22,06 modrý a o 22. hodine a 46. minúte 122 gramový, čierny s kresbou.

Bude im tu, na svete, dobre, pretože sa narodili do chovateľskej stanice a bude o nich stopercentne postarané. Pri mame budú až do 13 týždňov veku a potom sa presunú do nových domovov, ktoré im budú starostlivo vybrané. Jediným, menej veselým okamihom v ich živote, aj v živote ich mamy, bude prvých 36 hodín ich života. Ak chcete vedieť prečo, tak čítajte ďalej :

Naša chovateľská stanica má to šťastie, že jej poradcom chovu je chovateľka Zuzka, ktorá vo vlastnom chove pocítila, čo môže rozdiel krvných skupín u mačacích rodičov spôsobiť. Už pri prvom plánovanom vrhu nám povedala, že si máme dať zistiť, akú krvnú skupinu naše mačky aj kocúri majú. Ninja Shining Beauty´s,PL aj Hennessy Sdyron,SK majú A. Keďže Jawelyn Sdyron,SK pochádza z tej istej chovateľskej stanice ako Hennessy a od jej chovateľky som mala potvrdené, že jej otec aj mama majú na 100% krvnú skupinu A, dala som ju prvý krát aj bez testovania jej krvi nakryť k Ninjovi.

Jawe nádherne puchlo brucho a dva týždne pred pôrodom sa u nás náhodou zastavila Zuzana. V predsieni ju privítala "napučaná" Jawelyn a prvé, čo zo Zuzky vyšlo, bolo : "Dali ste jej spraviť krvnú skupinu?"

"Nie. Načo? Veď otec aj mama sú áčkoví." znela moja odpoveď.

"To nevadí. Dajte ju spraviť aj tak!" zavelila a my sme s Jawou naklusali k veterinárovi. O týždeň prišla z veterinárneho ústavu obálka a ja som neverila vlastným očiam. Kontrolovaná vzorka krvi mala krvnú skupinu B!

Okamžite som volala Zuzane a ťahala z nej rady, čo robiť ďalej. V tejto oblasti som laik a laicky vám aj napíšem, ako to vlastne s tými krvnými skupinami u mačiek je.

Ak má mama krvnú skupinu A, tak je všetko v poriadku a otcom jej detí môže byť kocúr s hocakou krvou (ak neberieme do úvahy, či má byť tá "modrá", alebo obyčajná :-)). Ak však má mačka krv béčkovú, musí mať takú krv aj kocúr! Ak by takúto mačku nakryl kocúr s krvnou skupinou A, tak u jej novonarodených detí sa po nasatí jej mlieka začnú rozpadávať červené krvinky, čo do pár hodín spôsobí ich smrť.

Náhodná Zuzkina návšteva zachránila život Oksane Pyrel,SK aj Osirisovi Pyrel,SK. No a po narodení Perseya, Panthera, Pyxisa, Perpetui, Polykseny, Pulcherie a Pýtie, všetko z jediného vrhu (vtedy pravdepodobne široko - ďaleko jediného vrhu Donov s tak vysokým počtom), sme už vedeli, čo máme robiť. Ihneď po narodení mame odobrať deti skôr, ako sa napijú jej mlieka. Oddelení mali byť 48 hodín, no rôzne štúdie uvádzali aj nižší počet hodín. My sme to riskli a náš kolotoč kŕmenia krpcov špeciálnym mačacím mliekom každé 2 hodiny končíme po 36 hodinách. Kŕmenie vtedy preberá mama a všetko je konečne s "kostolným poriadkom".

Táto tortúra sa skončila, keď som si z Moskvy priviezla Ivana Don Ramzes,RU. Prvé, čo som mu, ešte ako mačiatku, dala spraviť, bola krvná skupina. A z veterinárneho ústavu nám poslali (pre Jawelyn) dobrú správu. Ivan má béčkovú krv. Tak sme už Stepana, Semiona, Setaua, Sennu a Sahmet mohli nechať pri mame od prvého okamihu po pôrode.

Keďže úlohou chovateľskej stanice je skúšať rôzne kombinácie rodičov s cieľom dosiahnuť čo najlepší typ daného plemena, nechali sme si v chove Ivanovho syna, Ramesse Pyrel,SK. A koncom minulého roka padlo rozhodnutie, že ho dáme dokopy s Jawelyn. Prišla prvá ruja a krytie bolo úspešné. Dúfala som, že Ramesse (ako Ivanov syn) podedil krv po otcovi, no výsledky testov boli ... A !!!

Takže jediným, pre Jawelyn bezproblémovým partnerom, zostal Ivan :-)

Je však ešte jedno riešenie, dať Jawelyninu krv otestovať na protilátky, čo aj spravíme, no o tom vám napíšem inokedy.

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120