Back to TOP
SK | CZ | EN

Podstielka do mačacieho WC po mojom.Keď máte doma len jednu mačku, tak je vám v podstate jedno, akú podstielku do jej toalety používate. Či už klasický bentonit (u nás známy Zverlit ), silikón , či drevité podstielky.

Ak sa však počet mačiek vo vašej domácnosti zvýši na viac ako 3, zistíte, že Zverlit máte poroznášaný po celom byte, silikón už nestačí absorbovať a v prípade drevitej podstielky ste na tom tak isto ako s bentonitom - mačky vám ho poroznášajú všade (pri jednej mačke to ani nespozorujete).

Tak isto to bolo aj u nás. Zo začiatku som neriešila, akú podstielku do mačacieho wecka vsypem. Vyskúšala som snáď všetky, každá mala svoje plusy aj mínusy a zostala som pri Zverlite tak, ako väčšina chovateľov či majiteľov mačiek.

Počet mačiek v našej domácnosti sa však za posledné roky zvýšil a ja som začala riešiť problém čo nejefektívnejšieho mačacieho WC.

Inšpirovala ma spomienka na mačacie wecko z doby, keď tu o podstielkach ešte nechyrovali a tak sa ani nepoužívali. Do plastovej nádoby sa položila plastová mriežka, na ktorej mačka stála. Obsah takéhoto WC sa vylial do záchoda, vypláchol a WC bolo znova čisté.

Keď som však toto zaviedla v našej domácnosti, mačky začali štrajkovať. Pokusmi som zistila, že im ani tak nevadí tá mriežka ako skôr neprítomnosť podstielky. Ak som teda dala do wecka iba mriežku, na wecko nešli. Ak som na dno WC nasypala čo len milimetrovú vrstvu hocakej podstielky a na to položila mriežku, mačky wecko použili.

Musela som však upustiť od hrudkujúcej podstielky, lebo tá sa na plastovú mriežku zospodu nalepila. Na výber mi preto zostali :

nehrudkujúci bentonit - tu som sa však nezbavila jeho sústavného vynášania do kontajnera (nesmie sa splachovať do WC)

silikónová podstiela - síce nehrudkuje a je možné ju splachovať do WC, no je to dosť drahá alternatíva a pri počte našich mačiek by to bola riadna "pálka"

a drevitá podstielka. Ešte v čase mojich prvotných pokusov s podstielkami som našim mačkám do wecka vsypala aj takúto podstielku, no veľmi výrazne voňala drevom a mačky mi ju odmietli. Neskôr som na našom trhu našla drevitú podstielku od firmy Superbenek a vyskúšala som ju. Táto podstielka vonia oveľa menej a naše mačky ju prijali. (dávam sem link na túto podstielku z českej stránky, lebo dnes sa mi www.superbenek.sk nechce otvoriť).

Spojila som preto túto podstielku s plastovou mriežkou a robím to tak, že na spodok wecka (my používame veľkú nádobu na miešanie malty , ale môžete to tak spraviť aj s klasickým krytým či nekrytým mačacím WC) nasypem tenkú vrstvu drevených granúl (oni neskôr nabobtnajú, takže tam bude podstielky habadej) a položím na to plastovú mriežku (vystrihnite dno z plastovej bedničky - ideálne malá čierna od ovocia v supermarketoch).

Po toalete mačky trus pozbierajte, ocikanú podstielku nechajte tak, nevyberajte ju. Občas mriežku zdvihnite a drevenú podstielku premiešajte a urovnajte, mriežku vráťte späť.

Mne na takéto wecko chodí k dnešnému dňu 8 mačiek. Všetky spolu do jednej toalety a táto podstielka im vydrží 3-4 dni. Vymeniť (vysypať do záchodu) ju treba vtedy, keď začne páchnuť čpavkom. Keďže na jeden "cyklus" dávam podstielky len tenkú vrstvu (len aby pokryla dno nádoby), vystačí mi jedno 10 litrové vrece asi na 6 x (upozorňujem, že plocha našej nádoby je 2 x väčšia, ako klasické mačacie toalety), takže si myslím, že to ani nie je drahé.

Tým, že plastová mreža bráni mačkám hrabať v podstielke, neroznášajú ju vôbec po byte. Je možné, že vaša mačka bude zo začiatku plastovú mriežku odmietať, no myslím si, že keď sa to naučili všetky naše mačky, naučia sa to aj tie vaše. Je to len na vašej trpezlivosti.

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120