Back to TOP
SK | CZ | EN

Ako je to vlastne s tým chovom mačiekVčera večer bol u nás na návšteve jeden môj známy. Číta moje články na tomto blogu a keďže nie je "mačkár", akosi sa mu nepáčila myšlienka, že predávam mačky už sterilizované. Povedal mi, že on by si sterilizovanú mačku nikdy nekúpil a argumentoval mi tým, že "čo keď budem chcieť, aby mala mačka mačatá ... len raz ... jedno dám sestre, druhé ďalšiemu známemu ... veď to nie je žiadne týranie".

Áno. Týranie zvierat to nie je. No v chove čistokrvných mačiek sú určité pravidlá, ktoré sú obsiahnuté v Chovateľskom poriadku (CHP) a tie je nutné dodržiavať. Ak totižto niekto chce mačky (zvieratá) množiť/šľachtiť cielene, musí to robiť podľa týchto pravidiel.

Keď som sa ho opýtala, odkiaľ by vzal pre tú svoju mačku kocúra, tak odpoveďou bolo : "Dal by som si inzerát, že zháňam kocúra na krytie". Prvá chyba! V bode 4.4. Chovateľského poriadku v sekcii 4. Chovateľom nie je dovolené je jasne napísané, že : Tiež nie je dovolené ponúkať mačky alebo kocúrov na krytie formou aukcie, či už osobne alebo na internete. Preto ak sú takéto ponuky na nete, je to porušenie CHP.

Ak by aj splnil tú podmienku, že má papierovú mačku a zohnal by papierového kocúra, tak by nespĺňal ďalšiu podmienku - mačatám by nebol vydaný PP, pretože on ako majiteľ mačky nie je členom SZCH a nemá schválený chránený názov chovateľskej stanice. Tu by znova vážne porušil bod 4. Chovateľského priadku, kde sa na prvom mieste uvádza, že Odchovávať mačiatka bez PP po rodičoch s PP chovateľom nie je dovolené. Produkcia mačiat bez PP je nezlučiteľná s etikou chovateľa a je považovaná za hrubé porušenie tohto chovateľského poriadku.

Ono ten CHP nie je len tak výmysel "niekoho". Vychádza z dlhoročných skúseností chovateľov a je naozaj zaujímavé si ho prečítať. Sú tam dané normy, zákazy, nariadenia, ktorými je povinný riadiť sa každý chovateľ a tým je zabezpečená ochrana chovu (po prečítaní tohto poriadku pochopíte).

Tu teraz len tak nahrubo spomeniem, čo je chovateľ povinný spraviť v súvislosti s odchovmi mačiat. Ak opomeniem rôzne normy na spôsob chovu mačiek (tiež je to všetko uvedené v CHP), tak na to, aby mohol majiteľ mačky len dať nakryť svoju mačku, musí :

- táto mačka mať PP

- jej majiteľ musí byť členom niektorej zo Základných organizácií Slovenského zväzu chovateľov

- mačku musí mať uchovnenú, tzn, že ju musí prihlásiť na výstavu mačiek, kde mu odborník/posudzovateľ jeho mačku ohodnotí a rozhodne o tom, či táto mačka spĺňa štandard daného plemena. Mačka musí byť posúdená vo výstavnej triede mačiek vo veku od 9 mesiacov veku a nakrytá kocúrom môže byť najskôr v 10 mesiacoch veku (tiež dané v CHP).

- majiteľ mačky musí požiadať o chránený názov chovateľskej stanice, za ktorý je poplatok 50€

- keď už toto všetko majiteľ mačky splnil a podarilo sa mu nájsť kocúra s PP na krytie, musí mu poradca chovu (osoba na to odborne spôsobilá so skúsenosťami v oblasti chovu mačiek a plemenitby) toto spojenie schváliť.

Predpokladajme, že je všetko v poriadku, kocúr je pre mačku vhodný, krytie sa podarilo, mačatá sa narodili a

- majiteľ mačky musí do 7 dní po narodení mačiat toto nahlásiť poradcovi chovu, ktorý potom následne, vo veku od 5 do 8 týždňov veku mačiat príde vrh skontrolovať. Vrámci návštevy poradca chovu skontroluje podmienky v chovateľskej stanici, potvrdí farbu mačiat a prípadne označí tie mačiatka, ktoré nebudú môcť byt použité v chove. O tom hovorí aj CHP v bode

7. Chovateľ poradcovi chovu hlási vrh do 7 dní po narodení mačiatok. Poradcovi treba nahlásiť aj vrh mŕtvych mačiatok alebo potrat mačky. Pri vrhu viac ako 6 živých mačiatok, alebo ak si to poradca chovu osobitne vyžiada, hlási chovateľ narodenie vrhu neodkladne (telefonicky a pod.).

7.1 Všetkým narodeným mačiatkam musí byť venovaná náležitá pozornosť a všetkým budú vystavené PP.

(Len malá poznámočka - na konci bodu 7.1. je napísané, že všetkým budú vystavené PP. Takže tie bludy o tom, že mača nemá PP len preto, že ich bolo viac a PP sa dáva len určitému počtu skôr narodených mačiat, vôbec nie sú pravdivé!)

- do 8 týždnov veku mačiat musí majiteľ mačky na špeciálnom tlačive požiadať Slovenský zväz chovateľov o vydanie Preukazov pôvodu pre všetky mačatá (aj pre tie, ktoré boli poradcom chovu označené ako nevhodné na chov). Poplatok za jeden PP je 5€, takže tu vyvraciam ďalší mýtus, ktorý hovorí o tom, že mačky s PP sú drahšie od tých bez PP preto, že tam sa platí veľa za vydanie PP.

To je administratíva chovu a čo sa veteriny týka, tak v 8 týždňoch veku majú mačatá absolvovať prvé očkovanie, v 10 sa čipujú a v 12 týždňoch po narodení sa preočkovávajú.

Absolvoval by toto niekto len preto, aby mala mačka mačatá ... len raz ... jedno dám sestre, druhé ďalšiemu známemu ... ?
01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá kočka jako řešení pro alergiky?


Plemeno Don Sphynx je jedno z kočičích plemen, které je od narození holé (nemá srst). Mezi lidmi je proto zažitý logický názor, že když kočka nemá srst, je ideálním řešením pro alergiky. Neboť pokud je někdo alergický na kočičí srst, tak v tomto případě nemá být na co alergický.
Takové tvrzení však není správné ak tomuto "mýtu" přispěly i alergologové, kteří alergii, kterou trpí lidé při kontaktu s kočkou takto nazvali. Toto však není alergie na kočičí srst, ale na látky, které se na srst dostali. Jsou to bílkoviny ve slinách a výměšcích kočky, která si je při své intenzivní péče o svou srst roztírá po celém těle. Osrstěná kočka stráví většinu dne spaním, dřímánín a lízáním si srsti. Takto si ji čistí, ale na každém chlupu zanechává i své sliny. O tom, že kočka líná, vás přesvědčovat netřeba a i když budete co nejpozorněji její srst z bytu odstraňovat, i tak trvá až půl roku, dokud srst z bytu potřená alergizující bílkovinou zmizí. Takto to je u osrstěných koček.
Holé kočky se však olizují také! Není to až tak intenzivní, jako u jejich chlupatých kolegyň a stává se, že holá kočka se celý den neoblíže ani jednou. Výhodou takovéto kočky je i to, že je možné ji snadno a podle potřeby vykoupat, čímž se alergen z kůže odstraní ještě více.
Z praxe je nám známo, že reakci na Don Sphynxe si musí každý alergik vyzkoušet sám. Někdo na takové kočky nezareaguje vůbec, některých takové kočky svým slabým vlivem na jejich imunitní systém dokonce vyléčili. No jsou i případy, že alergici při Donoch kýchají a slzí...
Proto není možné tvrdit, že Don Sphynx je kočka vhodná pro alergiky. V mnoha případech však není možné ani tvrdit opak, protože naše odchovy jsou v mnoha rodinách s alergiky a jejich soužití ani jedné straně nezpůsobuje žádné problémy.

 Pokud vás něco zajímá ohledně chovu koček don sphynx, ptejte se...


 pokud do zprávy uvedete tel. čislo, zavolám vám a zodpovím i na jiné otázky ohledně koček don sphynx, kt. vás zajímají
 Vaše jméno
 E-mail
Napište opak slova "ano"

  [ všechny položky jsou povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120