Back to TOP
SK | CZ | EN

Chov mačiek by mal byť výnosný biznis.Zarábať na chove mačiek (či spoločenských zvierat celkovo) je odsúdeniahodné! S totuto myšlienkou žijem odvtedy, čo sme sa s manželom rozhodli odchovávať naše mačky - Donské Sphynxy. Mačky mám dotovať z môjho príjmu - z mojich peňazí mám byt prispôsobiť ich potrebám, mám k nim zadarmo v noci vstávať každé dve hodiny a dokrmovať ich drahým mačacím mliekom, platiť (aj) za ich exkrementy poplatky mestu (za odvoz komunálneho odpadu) a mnoho iných vecí, ktoré s chovom súvisia, mám platiť ja. Mačatá by sa mali predávať iba s minimálnym ziskom, najlepšie so žiadnym, LEN za cenu vybavenia Preukazu pôvodu, PetPasu a očkovaní. Ich stravu tam rátať ani nemám. No a tých cca 1000€ ročne (asi toľko stoja výstavné poplatky - len platba za klietku, benzín a čas ani nerátam) mám financovať tiež z vlastného vrecka.

Len preto, aby nový majiteľ za MOJE peniaze (charita jak prasa) dostal zdravú, vymojkanú, dokonale holú, najlepšie v budúcnosti výstavne úspešnú mačku!

Nezdá sa vám to všetko akési choré? Mne sa to prestalo pozdávať, keď som u môjho veterinára začala platiť horibilné sumy za očkovanie matiek a otcov budúcich skoro zadarmo predaných mačiat, za ich preventívne prehliadky, rozbory trusu, sonografické vyšetrenia budúcich matiek a mnoho iných úkonov len preto, aby boli ich potomkovia zdraví. Veterinár si dá za to zaplatiť a ja to mám platiť z vlastných peňazí!

Prečo si veterinár vypýta peniaze za to, že robí len to isté, čo ja? Keď ho vytiahnem o pol jednej v noci z postele, má nárok za platbu za pohotovoať 20€. Kto ich zaplatí mne za to, že tak ako on, aj ja musím byť v tú noc hore a priviesť mu zviera do ambulancie?

Pozor! Tu veterinár je ten normálny. Sprostá som ja! A sprostí budeme aj naďalej my všetci chovatelia mačiek, ak aj naďalej budeme tvrdiť, že na mačkách sa nedá zarobiť. Ono sa na nich MUSÍ dať zarobiť!

Ako by sa vám páčilo, keby ste mohli ísť do reštaurácie len po 16-tej, lebo jej majiteľ musí ísť cez deň do práce, aby mal na tú prevádzku tej kaviarne peniaze? Ako by sa vám páčilo, keby mal zubár otvorenú ambulanciu len od šiestej večer, lebo cez deň bol na "zmene", aby vám mohol z peňazí, ktoré na tej zmene zarobil, opraviť zub? Prečo tieto služby berieme normálne a službu (lebo to je tiež služba) ako je chov spoločenských zvierat, na ktorú máme oprávnenie už tým, že sme majiteľmi chovateľských staníc, odsudzujeme?

Chov spoločenských zvierat by sa konečne mal stať povolaním. Každý majiteľ mačiatka či šteniatka chce, aby ste sa mu o jeho budúceho spoločníka starali čo najlepšie. A to mu nevadí, že cez deň ste v práci, aby ste tomu jeho vysnívanému krpcovi mali čo dať jesť? Všetci chcú dokonale vymaznané zviera. A to im nevadí, že keď ste celý deň v práci, tak sa tým zvieratám ani nemáte vlastne kedy venovať?

Chovatelia by mali mať možnosť byť doma a chovu sa venovať naplno. Veď prečo tie mačky vlastne chováme? Preto, lebo nás to baví. Presne tak, ako baví práca obuvníka či automechanika. Predaj zvierat odchovávaných v súlade s chovateľským poriadkom by mal uživiť nielen celý registrovaný chov, ale aj chovateľa, ktorý sa chovu venuje.

Paradoxom však je, že zarobiť na zvieratách sa dá aj teraz. No nezarábajú na nich tí, ktorí to robia poctivo, ale tí, čo odchovávajú bezpapierakov. Tí, čo odchovávajú zvieratá v neľudských podmienkach a predávajú ich vo veľkých množstvách za pár Eur, čím nás, registrovaných chovateľov, nútia ísť s cenou zvierat dolu. Takíto "chovatelia" do práce chodiť nemusia. Ich živí utrpenie zvietrat ...

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120