Back to TOP
SK | CZ | EN

Don Sphynx na predaj za 100 Eur - na trhu realita, nočná mora pre chovateľa.V minulom článku som sa pustila do opisu toho, ako je to s predajom Donských Sphynxov - mačiek bez srsti na Slovensku. Podľa môjho názoru by mali mať všetky chovateľské stanice (CHS) jednotnú cenu a záujemca o zviera by si vyberal zviera podľa toho, ktoré zviera sa mu páči. Aspoň tak to bolo na začiatku chovu týchto zvierat. Všetci sme držali rovnakú cenu a záujemcovi po obvolaní niekoľkých chovateľských staníc bolo jasné, že k lacnejšiemu zvieraťu sa aj tak nedostane, tak alebo pristúpil na exkluzívnu cenu tohto plemena, alebo sa jeho kúpy vzdal. Veď keď na niečo nemám, tak si to nemôžem kúpiť. Keď nemám na to, aby som si kúpil Rolls-Royce, tak sa vozím na Trabante! Nemôžeme mať všetci všetko.

Ak však odhliadnem od chovateľov (majiteľov chovateľských staníc), ktorí psychicky nezvládnu to, že mačatá nevedia predať v 12 týždňoch ich veku a rýchlo klesajú s cenou, musím vziať do úvahy čierny chov už aj takýchto zvierat.

Čiernym chovom ja nazývam to, že niekto odchováva Donské Sphynxy bez Preukazu pôvodu (PP) aj napriek tomu, že rodičia týchto zvierat PP majú. Je to hrubé porušenie chovateľského poriadku a aj Kúpno-predajnej zmluvy. V chovateľskom poriadku (v bode 4.1) je jasne napísané, že : "Chovateľom nie je dovolené odchovávať mačiatka bez PP po rodičoch s PP. Produkcia mačiat bez PP je nezlučiteľná s etikou chovateľa a je považovaná za hrubé porušenie tohto chovateľského poriadku".

Neverím, že by majiteľ CHS predával mačatá bez PP - nemá na to dôvod, lebo Preukaz pôvodu je tá najlacnejšia položka pri odchove mačiatok. Jeho cena je len 5€ na rozdiel od zavedeného omylu medzi záujemcami o mačiatko, ktorým ..... "by stačilo aj mačiatko bez PP, len aby bolo lacnejšie". Cena mačiat nestojí na PP !!!!

K mačatám bez PP sa dostaneme vo chvíli, keď je niekto majiteľom "papierového" zvieraťa a bez toho, že by požiadal o chránený názov CHS, bez toho, aby sa stal členom Slovenského zväzu chovateľov a hlavne bez toho, aby sa so zvieraťom zúčastnil čo len jedinej výstavy (u mačiek stačí jediná výstava na uchovnenie zvieraťa), na ktorej by mu posudzovateľ schválil, či jeho zviera spĺňa štandard plemena a či je vhodné na chov ... tak bez tohto všetkého si len tak mírnix-dírnix začne odchovávať mačatá. A na takéto mačiatka mu PP nikto nevydá.

Keď takýto "chovateľ" ponúkne bezpapierové zviera na predaj, kupujúci mu samozrejme nie je ochotný dať za bezpapierové zviera takú istú sumu ako za papierové, takže takýto "experimentátor" musí ísť s cenou dole. A čím je takýchto "experimentátorov" viac, tým cena mačiat klesá. No a čím je cena mačiat nižšia, tým je aj väčší záujem o lacné "čínske" zvieratá.

V takomto momente však kvantita nahrádza kvalitu, lebo pri nízkych cenách za mača musia byť aj náklady nižšie! Vtedy sa zvieratá začnú predávať bez (pre majiteľa CHS povinného) čipovania, ktoré si potom bude musieť nový majiteľ podľa zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a v súlade s Vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky o identifikácii a registrácii spoločenských zvierat realizovať a hradiť sám, len s prvým očkovaním, čo je zas o nejakých 20€ menej, no a samozrejme, čo najmladšie, ideálne už v 6 týždňoch veku, len nech sa toho zbaví čo najskôr, lebo každý jeden deň chovu stojí peniaze. Pri tak nízkej predajnej cene neexistuje, aby bola matka podporovaná pri kojení umelým dokrmovaním mačiat. Ja si ani nedokážem predstaviť, aké majú takto odchovávané mačatá hmotnosti ... to je na úrovni prežitia! A to ešte nehovorím o kvalitnej strave. Na hypermarketových granuliach neprospieva ani osrstené zviera, nieto ešte zviera bez srsti, ktoré aj minimum energie získanej zo stravy mení na tak veľmi unikajúce teplo z jeho tela !!!!

Toto je matematika, ako sa dostať k zvieratám za 100€ ! A to sú títo ľudia na takomto chove ešte ziskový! Tak v akých podmienkach potom tie zvieratá žijú?

Ak niekto začal s chovom Donských Sphynxov s vidinou zbohatnutia, tak sa prepočítal. Náklady na chov týchto zvierat sú veľmi vysoké. Ja len dúfam, že po pár rokoch sa trh preriedi a zostane tu iba kvalita. Tak isto dúfam, že aj ľudia už konečne dostanú rozum a pochopia, že existujú LEN DVA druhy mačiek a psov - čistokrvné (s PP, kde chovatelia udržiavajú výzor a povahu týchto zvierat v súlade so štandardmi pre ich chov) a ostatné, kam patria IBA klasické "oriešky" a mačky "dvorové"... Že konečne zanikne pojem "zviera bez PP po rodičoch s PP", kde matky rodia tie krásne guľôčky, ktoré si prinesiete v pár týždňoch ich veku domov, v katastrofálnych podmienkach... Že ak niekto bude chcieť určité plemeno, tak si ho zadováži u registrovaného chovateľa za cenu, ktorá dané plemeno nedehonestuje a pomôže chovateľovi v ďalšom kvalitnom chove.
01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120