Back to TOP
SK | CZ | EN

Mačiatka na predaj - ale akoMačiatka majú pomaly 4 mesiace a sú stále tu. Zarezervované sú len dve – Tutanchamon Pyrel,SK a Teodora Pyrel,SK. Keď sme mali v zime 2009 na predaj náš prvý odchov (4 mačiatka), tak sa za nimi len zaprášilo. Keby sme ich vtedy mali 20, tak ich predáme všetky! A za inú cenu!

Čo sa stalo?

V tom čase sme boli treťou chovateľskou stanicou Donských Sphynxov na Slovensku. K máju tohto roka (2012) ich bolo podľa evidencie Slovenského zväzu chovateľov mačiek 17. Presne tak – sedemnásť ! – za 2 a pol roka vzniklo 14 nových chovateľských staníc tohto plemena. Ja ich osobne poznám 9, dve z nich už zanikli (neodchovávajú mačatá), ďalšie dve plánujú s chovom končiť a ďalšie dve nemali za posledné dva roky ani jedno mača, no neviem o tom, že by s chovateľstvom skončili. No a na dôvažok (aj keď si myslím, že naša chovateľská stanica patrí medzi slovenskú špičku) aj my plánujeme dať si v chove znova pauzu.

To, že je u nás až toľko chovateľských staníc, nie je dôvodom, aby sa mačatá nepredávali. Ja sama razím teóriu, že na Slovensku je minimálne 1 milión domácností a keby mal byť aspoň v každej piatej Don, tak by sme sa v chove nezastavili (myslím tým v chove v súlade s Chovateľským poriadkom).

Problém je v inom. Problém je v čiernom chove zvierat bez PP a v tom, že chovatelia nie sú schopní ustáť exkluzívnu cenu tohto plemena.

Donský (no aj Kanadský) Sphynx či Peterbald sú výnimočnou hračkou prírody. Ak by ich prvý chovatelia nepodchytili, tak by tu neboli (vid príklad ako vznikol Donský Sphynx). Všetkým je snáď jasné, že takéto zviera mimo bytu neprežije. Je to genetická hračka prírody, ktorú pri živote udržuje človek (doslovne, lebo bez jeho pomoci by toto plemeno neprežilo, vysvetlím neskôr). Už tým, že je to genetický mutant, táto mačka nie je normálna. Prečo si to nepriznať, keď je to tak?
Prečo potom jej cena za 2,5 roka zliezla z 1200 na 500€? Pripomína mi to kalkulačku. Malý prístroj na počítanie. Prvý krát som sa s ňou stretla na základnej škole. Presne si pamätám, keď ju spolužiak priniesol do školy ako niečo nepredstaviteľné (aj učiteľka na to čudo pozerala ako na zázrak). Tento prístroj mal 4 základné funkcie (+,-,x,:), no spolužiak bol „frajer“! Prvé kalkulačky stáli 100 – 150 Kčs, čo bolo v tej dobe veľa peňazí ... a pred týždňom som ja môjmu synovi toto čudo kúpila za 1€ (aj s baterkou)!!! Myslíte, že si ju bude vážiť? Figu borovú! Predpokladám, že o pár dní mi povie, že ju dakde zas zapatrošil.

Všimli ste si? Prvá kalkulačka bola zázrak, exkluzivita. Kalkulačka v tejto dobe nemá cenu. To isté platí aj o Donských Sphynxoch. Aj kalkulačka má ten istý význam, ako mala pre 30 rokmi – počítame ňou. Don sa tiež nezmenil. No medzi kalkulačkou a zvieraťom je veľký rozdiel! Kalkulačka je vec a zviera je živý tvor. Keď kalkulačku zničíte, tak sa nič nestane. No čo spravíte s Donom, keď vás prestane baviť? Kde končia nechcené zvieratá? Šupnete ho na ulicu? Zviera bez srsti?

Ak za niečo nezaplatíte vysokú cenu, nikdy si to nebudete vážiť. Denne sa stretávam so záujemcami o mačiatka, no ich predstava o cene tohto zvieraťa je 100€ ... STO ... EUR ... za holú mačku !!! Ja viem, že sa (bohužiaľ) už aj Dony predávajú bez PP za túto cenu (o tom vám napíšem zajtra), no to sú zvieratá (ešte väčšie bohužiaľ) bez čipovania, s podradným očkovaním a ktovie, v akých podmienkach odchovávané. Veď počítajte so mnou:

1. Kvalitné čipovanie stojí 50€ (podotýkam, že aj so zápisom do crsz)

2. Dve očkovania spolu s besnotou ďalších 60€ (to už sme na 110€, 10€ nad požadovanú predajnú cenu)

3. Mačatá sú kŕmené surovým hovädzím mäsom, konzervami (1 ks cca 1,40€) a kvalitnými granulami (10 kg cca 70€)

4. Nákup kvalitných rodičov je drahší, ako nové auto – naša prvá mačka stála 35 000 Sk a najkvalitnejší kocúr, import, 1400€ plus cesta.

5. Aby ste sa dopracovali k čo najideálnejšiemu typu mačky v súlade so štandardom FIFe, potrebujete pre cielenú plemenitbu viac zvierat a musíte im, samozrejme, zabezpečiť kvalitnú starostlivosť, ktorá stojí ďalšie tisíce.

6. No a ak tu spomeniem aj výstavy, ktoré sú zárukou toho, že zvieratá vyzerajú tak, ako majú naozaj vyzerať, tak to je ďalších nejakých 1000€ ročne a nepočítam tam dopravu a strávený čas.

7. A ... ešte to podstatné, čo som naznačila vyššie. O tom, že Dony by bez pomoci človeka vyhynuli. Je to o tom, že matka len výnimočne odchová sama svoje mačatá. Z našich mačiek to bola jedine Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU, ktorá sama odkojila svoje deti. Pri všetkých ostatných vrhoch sme museli mačatá od 3. dňa dokrmovať umelým mačacím mliekom, čo sú ďalšie investície do toho, aby boli mačatá zdravé.

A keď ich máte 4, každé predáte za 100€, tak ste alebo idiot, alebo charita.

Tak ako je potom možné, že na nete nájdete aj takúto cenu mačiat? Ako to dokážu tí druhí „chovatelia“? Tak o tom vám napíšem zajtra.
01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120