Back to TOP
SK | CZ | EN

Predstavujem vám naše mačatáOdchovy z našich dvoch posledných vrhov (T a U) sú už dosť veľké na to, aby sa dalo predpokladať, ako asi budú v budúcnosti vyzerať. Preto vám ich tu trošku opíšem, každého jednotlivo.

Vrh T (narodený 29.6.2012), k odberu najskôr 1.10.2012 :

Tutanchamón Pyrel,SK – čierny kocúr – je trošku samotár, ale načo sa diviť, keď sa narodil s tromi sestrami? I keď ono sa to ani nedá povedať, že je samotár, skôr, že nespáva s ostatnými, ale stále si nájde vlastné miesto. Už teraz je dosť veľký, takže v dospelosti to bude pekný veľký chalanisko. Má prekrásnu sýtu čiernu farbu. Ani jeden kocúr, čo sa u nás doteraz narodil, nebol tak sýto čierny. Predpokladám, že trošku vybledne, no aj tak zostane dosť tmavý. No a neskutočne hlasno pradie ...

Tatjana Pyrel,SK – modro korytnačinová mačka – krásne mandľové oči, dobrý stop, trošku menšia brada, výborne stojace uši, dostatočné vrásky na hlave aj tele. Tatjana nemá fúzy. Pomer medzi modrou a krémovou farbou má dobre vyvážený.

Tiffany Pyrel,SK – čierno korytnačinová mačka – jej rozpoznávacím znakom je, že nos má zvisle rozdelený na dve polovice – jedna je krémová, druhá čierna. Má najviac fúzov zo všetkých týchto našich mačiek. Spĺňa všetko, čo predpisuje štandard FIFe (DSP) pre toto plemeno. Nájdete ho aj na stránke ChS Pyrel - štandard.

Teodora Pyrel,SK - čierno korytnačinová mačka – ťažko rozoznateľná od Tiffany, akurát má trošku väčšie oči a fúzikov má len pár.

O povahe týchto troch slečien je mi ťažko písať, lebo sú neustále spolu – ako pri hrách, tak aj pri spaní, tak sa jednotlivé povahy nedajú vyšpecifikovať. No ako celok sú také isté, ako všetky mačatá – hravé, čulé, neustále v pohybe, až kým ich hra nezmorí.

Vrh U (narodený 17.7.2012), k odberu najskôr 30.10.2012 :

Usiris Pyrel,SK - krémový kocúr s kresbou – výzorom kópia svojho deda Ivana Don Ramzes,RU, len by mohol mať trošku vyššie posadené uši, no to sa ešte môže upraviť. Má krásne, veľké, otvorené oči, silnú bradu a dokonale holú kožu. Jeho povahu tu ani nemôžem opísať, lebo mi aj tak nebudete veriť. Milý, aktívny, pozorný, hravý ... ako správny chlap :-). Je to náš miláčik. Keď dospeje a zmohutnie, tak verím, že to na výstavách dotiahne až na Best In Show.

Uljana Pyrel,SK - čierno korytnačinová mačka – zo všetkých „korytnačiek“ má Uljana najvýraznejšiu čiernu farbu. Keď bola malá, nedávala som jej ohľadom výzoru veľké šance. Mala širokú hlavu a od seba ďaleko postavené oči, dokonca bola jemne osrstená ... také škaredé káčatko. No asi aj v jej prípade sa rozprávka mení na realitu a vyrastá z nej nádejná výstavná krásavica. Má až neuveriteľne šikmo postavené mandľové oči, dobrú bradu, dobre postavené uši, dostatok vrások .. nevidím na nej chybu. A v prípade výstav už len vďaka svojmu exkluzívne silnému čiernemu sfarbeniu to má už dnes vyhrané. K tomu jej pokojná a tichá povaha – ideálny Don!

Keďže sme chovateľská stanica, je samozrejmé, že všetky naše mačatá budú čipované, kompletne zaočkované (aj proti FeLV), s PetPas-om a hlavne, budú mať papiere! V chovateľskom poriadku sa uvádza, že chovateľom NIE je dovolené : „4.1 Odchovávať mačiatka bez PP po rodičoch s PP. Produkcia mačiat bez PP je nezlučiteľná s etikou chovateľa a je považovaná za hrubé porušenie tohto chovateľského poriadku.“

Preto každý „chovateľ“, ktorý predáva „bezpepierákov“ po rodičoch s PP, HRUBO porušuje chovateľský poriadok, ktorý keď si preštudujete, tak zistíte, že jedine zvieratá odchovávané v chovateľských staniciach (a ktoré sa tým pádom riadia chovateľským poriadkom) sú kontrolované poradcami chovu a tým je v nich zamedzené nekontrolovanému množeniu zvierat. Tak isto sú v chovateľských staniciach kontrolované aj podmienky života chovných aj odchovávaných zvierat.

Tak isto takýto "chovateľ" porušuje aj Zákon číslo 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti, ktorého časť, ktorá pojednáva o povinnosti označovať spoločenské zvieratá transpondérom (čipom) je popísaná TU. No a keď si niekto kúpi zviera bez označenia (čipu), prechádza povinnosť čipovania na neho.

Preto prosím všetkých „záujemcov“ o naše odchovy, NEKAZTE mi deň otázkami, či nepoznám niekoho, kto predáva Dony bez PP !!!! Kontakt naňho si zistite sami, kúpte si neregistrované = nečipované zviera a keďže predávajúci vám samozrejme o povinnosti čipovať nepovie, nachystajte si 370€ na pokutu za porušenie vyššie uvedeného zákona.

No a ešte jedna poznámka ... odteraz budú všetky naše mačiatka, ktoré nebudú určené na chov, takzvaní „maznáčikovia“, od nás odchádzať sterilizované. Odpadáva vám vďaka tomu už aj sterilizácia mačky vo vyššom veku, takže vám zostáva už len pár povinností a to : mačku dať raz ročne preočkovať, pár krát odčerviť, kŕmiť ju kvalitným krmivom, no a samozrejme ... mať ju rád :-)
01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120