Back to TOP
SK | CZ | EN

utorok - 32. deň po narodení a 14. deň života Sahmetiných detíOspravedlňujem sa všetkým priaznivcom tohto denníka, že som sa dlho neozvala, no bola som „pracovne“ v Chorvátsku. Vrátila som sa v nedeľu skoro ráno a moja prvá cesta mierila k mačiatkam. Nespoznala som ich! Za tých 7 dní tak veľmi narástli! Dokonca som nevedela od seba rozoznať Teodoru Pyrel,SK a Tiffany Pyrel,SK :-). Dvaja Sahmetiny malkáči a ani tak nezmenili, no Henkini krpci sa dostali do toho najkrajšieho veku .... Kým som bola preč, manžel im musel postaviť ohrádku, lebo už sebaisto behajú, tak aby sa nerozliezli po celom byte. Už chodia sami na záchodík a tvária sa veľmi dôležito, keď zaujmú svoj typický „cikací“ postoj a hľadia pri ňom do „neba“. Ešte síce veľa spia, no už majú chvíľky, keď sa všetky „vysypú“ z pôrodnice a predvádzajú svoje „sumo“. Klbčia sa ostošesť a snažia sa jeden na druhého „ježiť“ ... postoj by bol, len srsť chýba :-).

Sahnetiny krpčekovia tiež utešene rastú, len na nich tá zmena ešte nie je tak vidieť. V čase mojej neprítomnosti sa udiala ďalšia zmena v rozdelení „matiek“. Keďže Jawelynino (babkine) mlieko zďaleka nepostačovalo potrebám rastúcich mačiatok, bolo treba rázne zakročiť. Pôrodnicu s menšími mačiatkami manžel položil mimo ohrádky a Sahmet dôrazne ukázal, kde je jej miesto. Trvalo dva dni, kým pochopila, že jej úlohou už nebude starostlivosť o Henkine mačiatka, ale že už je najvyšší čas venovať mlieko tým, ktorým patrí – jej vlastným deťom. V ohrádke tak zostala veľká krabica, kde bývajú už mesačné mačiatka spolu s Hennessy a Jawelyn.

Tutanchamón Pyrel,SK – je krásny čierny kocúr. Dúfam, že mu jeho silné sfarbenie zostane, lebo u holých mačiek sa stáva, že mačiatka síce majú výraznú farbu, no časom im vybledne. Jeho otec (Timo Chudnaya Zhemchuzhina,RU) však už má potomkov, ktorí majú sýto čiernu farbu a ja dúfam, že aj Tutanchamón bude patriť medzi nich.

Tatjana Pyrel,SK – modro-korytnačinová mačička. Na hrdielku má pekný bledý fliačik, inak má skôr modrú farbu.

Teodora Pyrel,SK a Tiffany Pyrel,SK – obidve slečny sú krásne čierne „korytnačky“ (čierno-korytnačinové sfarbenie). Tak isto ako Tatjana, aj ony majú na hrdielkach bledé fliačiky, len ich farba na tele je výraznejšia. Líšia sa len rozložením farebných polí na hlave a očami.

Sahmetine deti ešte nemajú mená. Krémový chalanisko sa bude asi volať Usiris Pyrel,SK a jeho sestra by mala dostať ruské meno na U, no to ešte musím pohľadať.

Usiris Pyrel,SK má krémovú farbu s kresbou. Na telíčku zostal krémový (tmavšie bodky sa vytratili), no noštek má orámovaný tmavšou linkou, takže je s kresbou.

Jeho sestra má skôr čiernu farbu, no je to korytnačinová mačka. Po pôrode to vyzeralo tak, že bude mať srsť typu „brush“, no srsť jej pomaly mizne a nakoniec bude holá tak, ako má byť.
01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120