Back to TOP
SK | CZ | EN

Naše mačky na výstave v Banskej Bystrici 2012Začnem netradične. Návštevu rodičov v mojom rodnom Čiernom Balogu som plánoval už dlhšie, no a keďže Balog je len na skok od Banskej Bystrice, spojil som "dve do jedného" - pozrieť tých doma a súčasne sa na výstave v Banskej Bystrici pochváliť najnovšími prírastkami v mojej chovateľskej stanici.

 Výstava sa konala predposledný októbrový víkend (20.-21.10.2012) v športovej hale oproti futbalovému štadiónu, kde nebol problém zaparkovať ani vtedy, ak ste prišli na výstavu neskôr. To bolo však len prvé plus tejto výstavy a ďalšími plusmi musím pokračovať.

Celá výstava sa niesla v duchu : "Všetko pre vystavovateľov!". Už pri vstupe na výstavu sme boli doslova zasypaní (bol problém sa odniesť) pozornosťami, ktoré pre nás organizátori pripravili. A to som mal so sebou aj svojich dvoch synov a na výstavu som vzal iba dve prepravky so 4 mačatami (slečny z vrhu T-2012 a Usirisa Pyrel,SK). Počas samotnej prípravy výstavných klietok som chcel jedného zo synov poslať do auta pre stoličky, no na tejto výstave to nebolo potrebné - uprostred priestoru vyhradeného pre vystavovateľov boli pre všetkých vystavovateľov pripravené plastové stoličky zdarma - aké prekvapenie ... na iných výstavách sa za požičanie stoličiek musí platiť. A dokonca tam boli pripravené aj stoly na prípravu mačiek pred posúdením!  

Pre samotné posudzovanie bol vyhradený priestor tak, že tam mali prístup iba vystavovatelia. Posudzovatelia ani mačky tak neboli vyrušovaní množstvom divákov v ich bezprostrednej blízkosti. Ozvučenie bolo tiež veľmi dobre pripravené napriek tomu, že výstava sa konala v športovej hale.

A čo sa našich mačiek týka ... bol som príjemne prekvapený, koľko informácií o bezsrstých mačkách sphynx ľudia majú. Samozrejme som im rád umožnil spoznať túto jedinečnú mačku na "vlastný dotyk" - dotknúť sa jej. Mnohí boli unesení tým, ako takáto mačka vyzerá "naživo". Oceňujem aj množstvo návštevníkov výstavy, ktorí chápali výhody mačky s PP oproti "bezpepierakom".  Od príchodu na výstavu až po jej skončenie som sústavne odpovedal na všetečné otázky divákov.

No a teraz konečne k výsledkom:  Usiris aj T-"babenky" (Tatjana, Tiffany a Teodora) získali Ex1 a nom. BIS, pričom baby  BIS-ku vyhrali. A tu zasa musím vysloviť pochvalu organizátorom - kokardy sme dostali za Ex 1 a aj za nomináciu do BIS ... tak toto som naposledy zažil .... vlastne nezažil :-( ... toto je prvá výstava, kde som si kokardy za titul nemusel kupovať (a to ceny kokárd sa pohybujú od 7€ vyššie).


Náš vrh T-2012 Pyrel *SK získal ocenenie Best in show na výstave v Banskej Bystrici 2012 Don sphynx - Pyrel *SK - www.pyrel.net

...keď som pár dní pred výstavou videl tieto ceny na internete, tak ma ani nenapadlo, že aj ja budem jednu mať...


Aj celková atmosféra na výstave bola pokojná. A nebolo to len vďaka množstvu pozorností zo strany organizátorov.

Túto recenziu výstavy som sa rozhodol napísať aj kvôli tomu, že ja som nebol jediný, kto si túto výstavu veľmi pochvaľoval. Chvály na prácu organizátorov tejto výstavy počúvam z každej strany a tak som sa to snažil napísať aj v tomto mojom článku.

Dúfam, že ZO CHM Zvolen, ktorá je organizátorom tejto výstavy, nepovolí vo svojom úsilí a aj na budúci rok nám pripraví tak dobrú atmosféru na jej výstave. Lebo ja pôjdem do Banskej Bystrice určite aj na budúci rok!

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120