Back to TOP
SK | CZ | EN

Prieskum medzi našimi odchovmi.Plemeno bezsrstých mačiek Don Sphynx „vzniklo“ v roku 1986 v ruskom Rostove na Done. Kto ešte nečítal o tom, ako toto plemeno vzniklo, odporúčam mu začítať sa do môjho doslovného prekladu rozprávania Iriny Nemykiny, ktorá toto plemeno vlastne uviedla do chovu.

Na Slovensku sa Donský Sphynx prvý krát objavil v roku 2005 a rozšíril sa natoľko, že patríme medzi štáty s najvyšším počtom chovateľských staníc chovajúcich Dony. Avšak nikto z nás presne nevie, aké toto plemeno vlastne je. Všetci ho obdivujeme pre jeho úžasnú povahu a prítulnosť, tvrdíme, že Dony sú zdravé a bezproblémové zvieratá. To však o svojom plemene tvrdí každý a keďže sme my sami za 3 roky odchovali v našej chovateľskej stanici v 7 vrhoch 32 mačiat, napadlo ma osloviť ich majiteľov s dotazníkom s pár otázkami.

Nižšie si môžete prečítať ich odpovede po mojej sumarizácii a ja sama som sa potom vyjadrila k jednotlivým bodom. Do výskumu som zaradila aj moje mačky – 4 kocúrov a 4 mačky (u nás kastrátov nemáme).

Aby to bolo spravodlivé, rozdelila som všetky Dony do 3 skupín – mačky, kocúri a kastráty.

Do prieskumu sa mi zapojilo 10 mačiek, 9 kocúrov a 4 kastráti (pôvodne to boli 2 mačky a 2 kocúri) s nasledovnými výsledkami :

Značkovanie

Mačky : Z tohto počtu mačiek značkujú tri a to len počas ruje. Tieto mačky značkujú hlavne do postele, ale len v prípade, že tam je paplón. Ak je posteľ prázdna, alebo prikrytá dekou, tak ju mačka neoznačkuje. Jedna z nich okrem toho značkuje aj oblečenie, vankúše a deky, ďalšia vábi kocúra svojim močom, ktorý „ukladá“ do topánok.

Kocúri : Z počtu 9 značkujú 3 kocúri, niektorí z celkového počtu síce ešte nemajú rok, no aj tak Dony – kocúri značkujú menej ako kocúri ostatných plemien, čo je zrejmé aj z toho, že jeden z týchto kocúrov (môj) žije spolu s ďalšími dvoma a tie neznačkujú. Miesto značkovania majú také isté ako mačky – posteľ, oblečenie, podlaha.

Kastráti : V tomto bode kastrátov nemusíme spomínať

Povaha

Mačky : Všetky baby (až na dve z tých troch, čo značkujú) sú extrémne maznavé a prítulné a intenzívne pradú (jedna z nich dokonca tak hlasno, že veterinár má problém ju vyšetriť fonendoskopom). Obe značkujúce krásavice (inak sú to matka s dcérou) sú trošku rezervované a odmerané.

Kocúri : Povaha u kocúrov vyšla ešte lepšia, ako u mačiek, zhrniem to jedným slovným spojením – nenormálne maznavý, kamarátsky a prítulný.

Kastráti : Oddaný, zvedavý, chápavý, hravý, neagresívny, skôr sa podvolí, dobrý, komunikatívny, vďačný, dôverčivý, nebojí sa cudzích ľudí, smelý, mierne žiarlivý, prítulný, múdry, priateľský, úžasný ... tak takéto prívlastky ste napísali o svojich kastrátoch. Samozrejme, že takéto slová obdivu boli uvedené aj u mačiek a kocúrov, no nechcelo sa mi to sem všetko to krásne písať stále dookola

Hlasové prejavy

Mačky : Všetky mačky v tejto skupine mraučia málo. Je to skôr len náznak – upozornenie na seba. Intenzívnejšie sa prejavujú len počas ruje, no to je samozrejmé.

Kocúri : Okrem jedného „tichého“ kocúra sú všetci umraučaní ! Majú rôznu škálu hlasových prejavov a mraučia oveľa viac a hlasnejšie, ako mačky.

Kastráti : U kastrátov je to rôzne, no ja si myslím, že sú určite tichší, ako po partnerovi volajúci aktívni kocúri a mačky.

Chorobnosť

Mačky : Všetky mačky sú bez chorôb. 4 mačky majú zvýšenú tvorbu ušného mazu, no pri dobrej starostlivosti o uši sa dá jeho tvorba eliminovať. Výrazné akné na celom tele má len jedna z mačiek.

Dve mačky mali operované spodné viečka z dôvodu výskytu entropia.

Kocúri : Všetci kocúri sú zdraví, no majú častejšie prejavy akné ako mačky. Viem o 4 kocúroch z nášho odchovu (nie všetci sú v tomto prieskume), ktorí mali operované očné viečka z dôvodu výskytu entropia, no pravdepodobne je toto „estetické“ ochorenie častejšie z dôvodu nutnosti výskytu vrások na tvári.

Kastráti : Tak isto všetci zdraví.

Parazity

Mačky : Všetky mačky sú bez výskytu parazitov v stolici, čo je dosiahnuté aj výbornou starostlivosťou o ne a zamedzením ich pohybu mimo bytu/domu.

Kocúri : Chlapci sa tiež nedali zahanbiť a žiaden z nich nemal v hovienkach červíčky.

Kastráti sú tak isto bez parazitov, len v jednom prípade sa vyskytli giardie, no tie boli donesené z iného chovu a samozrejme úspešne vyliečené zodpovednými majiteľmi.

Alergie

Mačky : Žiadna dáma nemá alergické prejavy a ani jej prítomnosť v ľudskom kolektíve žiadnemu človeku nespôsobuje alergiu.

Kocúri : Ani jeden kocúr netrpí alergiou, štyria z nich ale spôsobujú alergiu svojmu majiteľovi (obyvateľovi domácnosti).

Kastráti : Tu sa prvý krát objavuje alergia u Dona – reakcia na Friskies sterile cats. Jeden z kastrátov spôsobil alergiu dvom návštevám, ktoré mali alergickú reakciu na jeho sliny.

Sexuálna aktivita

U mačiek je veľmi rozdielna – od veľmi silných a častých prejavov ruje až po ruje pokojné a občasné. Jedna z nich mala prvú ruju už vo veku 7 mesiacov, ďalšie dve v desiatich mesiacoch. Jedna z mačiek už má dva roky a mala len jednu ruju. Vo všeobecnosti je však možné konštatovať, že prvá ruja u donských mačiek nastáva v období okolo jedného roka veku.

Kocúri sa prejavujú neustále a to hlasným mraučaním

Antikoncepcia

Na antikoncepciu sú nastavené len tri mačky, bez vedľajších účinkov. Jej názov je Felipil a znášajú ho veľmi dobre.

Len jeden kocúr mal zavedený antikoncepčný čip, znášal ho veľmi dobre a účinkoval cca 1,5 roka.

Využitie v chove

Z počtu 8 mačiek je 5 použitých v chove. Všetky tehotenstvá týchto mačiek prebehli bez problémov, bez potratov, mačky rodili v časovej norme od 63 po 66 dní. Všetky mačatá sa narodili živé. Od 5 matiek sa narodilo 44 mačiatok :
- Jedno mača uhynulo v 3 týždňoch veku z dôvodu zlej techniky dokrmovania na zápal pľúc, jedno malo rázštep brušnej dutiny a nebolo životaschopné. Výsledný počet preživších jedincov je 42. U nich sa v niekoľkých prípadoch vyskytli zálomky na chvostoch.

Početnosť vrhov bola od 2 do 7 mačiat na jeden vrh, no najčastejšie má Don vo vrhu 4 mačatá.

Mačiatka u Donov je nutné v každom prípade dokrmovať umelým mliekom určeným pre mačky. V jednom prípade boli mačatá dokrmované mliekom značky Royal Canin, v ostatných chovoch bola použitá kombinácia mlieka značky Beaphare a Gimpet.

Miesto na spanie a obliekanie

Mačky rady spia v posteliach, no keď si to majiteľ neželá, vedia to akceptovať. Dony oblečenie nemajú radi a je to pre nich aj zbytočné. V bytoch im stačí teplota, ktorá vyhovuje aj ľuďom a ak im je zima, vadia si nájsť miesto pod dekou.

Kocúri tiež spávajú v posteliach svojich majiteľov, no niektorí si zvykli spať aj inde – aj z dôvodu alergickej reakcie majiteľa. Kocúri tak isto ako mačky nemajú radi obliekanie a aj keď niektorí majitelia sa zo začiatku pokúšali svojich „chlapov“ obliekať, napokon to vzdali. Ak ich aj oblečú, tak len pri prevoze na iné miesto v chladnom počasí.

Aj títo 4 kastráti využívajú teplo postelí ich majiteľov a nie sú obliekaní.

Testy na choroby

Sedem mačiek bolo testovaných na FIV/FeLV – všetky boli negatívne.

Z tohto množstva kocúrov bolo testovaných na FIV/FeLV 6 – všetci sú zdraví.

Jeden kastrát bol testovaný na FIV/FeLV – všetko v poriadku.

Spôsob kŕmenia

Mačiek, kocúrov aj kastrátov spolu :
konzervy : kuracie, s tuniakom, s krabom, Applaws len kurací a len tuniakový, Bozita, Animonda, Gourmet, Cosma Felix kapsičky aj rybacie, Bozita, 3 kocúri odmietajú jesť konzervy, dvaja kastráti vôbec konzervu nechcú, tretí má rád iba Purina Gourmet a ten tretí zožerie všetko

surové mäso : hovädzie, kuracie žalúdky, aj pravá sviečková , morčacie, aj surová ryba, len 2 kocúri nechcú jesť surové mäso, surové mäso žerie iba jeden kastrát

granule : RC Sphynx, Exigent, Sensible, RC pre Britky, Happy Cat, Fitmin, tak isto ako mačky, aj kocúri majú radi granule rôznych značiek a chutí, aj kastráti sú kŕmení nepreberným množstvom kvalitných granúl.

varená ryba : okrem mojich mačiek len jediná má rada varenú rybu. No jedna moja cica ju má tak strašne rada, že len čo sa začne variť, okamžite stojí pri dverách kuchyne a hlasno sa hlási o svoju porciu ešte pred tým, ako ja sama zacítim vôňu varenej ryby. Jeden PÁN kocúr miluje varenú rybu, ale len od fi. NOWACO filé bez pridanej vody ! Varenú rybu majú radi len 2 kocúri, tretí ju zozerie iba surovú, varenú rybu jedia jen 2 kastráti.

Ostatné doplnky : tvaroh a syr, kyslá smotana

Chovanie sa na výstavách

Mačky sú väčšinou apatické a výstavy nemajú rady. Je to aj preto, že Dony väčšinu dňa prespia v bezpečí bytu a na výstave nemajú svoj pokoj. Ani jedna z tých mačiek, ktoré chodia na výstavy, počas výstavy neje, nepije a nechodí na WC !

Kocúri znášajú výstavy tak isto ako mačky, tam rozdiel nie je ani v jedení, pití a chodení na WC .

Kastráti tak isto nemilujú výstavy – boli na nich 3 zo 4 – ani jeden nepil, nejedol ani nebol na WC.

Zvláštnosti a zručnosti

Asi polovica mačiek z tohto počtu aportuje (myšky, krúžok od záclony, penovú loptičku)

Kocúri sú v aktivitách lenivejší ako mačky, no jeden z nich sa RÁD kúpe !!! a jedna odpoveď na tento bod znela : Je proste úžasný !

Dvaja kastráti aportujú svoju obľúbenú hračku. Dovolím si tu odcitovať to, čo napísali dvaja majitelia kastrátov :
- Príde na zavolanie, miluje malé plyšové myšičky a naschvál ich poschováva pod skriňu a mraučí a čaká, kým mu ju nevyberieme a vzápätí ju tam šupne naspäť. Keď bol menší, tak aportoval. Rád kradne jedlo (hlavne druhému kocúrovi mäso a nám syr), víta nás pri príchode domov pri dverách ....
- Aportuje, aniž bychom ji to učili, ale jen jednu její nejoblíbenější myš, jiné hračky ji nezajímají. Kdyby ji přítel neodháněl, vydržela by se hodiny lísat o jeho vousy. Spí vsedě !!! (tak táto posledná poznámka ma dostala !!!)

______________________________________________________________________________

Toto sú moje poznámky k jednotlivým bodom, ktoré som spolu s výsledkami prieskumu poslala majiteľom našich mačiat :

• Značkovanie
So značkovaním mačiek si nepomôžete (jediným riešením je kastrácia, no počula som aj o kastrovaných „značkároch“). Ak nechcete mačku kastrovať (to platí len pre tých, ktorých cice sú použité v chove, nechovné jedince ODPORÚČAM kastrovať), tak si na ich značkovanie musíte zvyknúť. Podľa toho, čo uvádzate vo vašich odpovediach viete presne špecifikovať, kedy a kam a v akom prípade mačka pravdepodobne zaznačkuje. Aj vzhľadom k tomu, že ja sama mám 2 takéto zvieratá, viem, že sa dá so značkovaním mačiek žiť a značkovanie eliminovať.

• Povaha
Načo vám mám písať, aké úžasné mačky máte? Vy sami to viete a bolo to vidno aj na vašich odpovediach. Samozrejme, zásluhu na tom nemám ja sama, ale Irina Nemykina, ktorá s chovom tohto úžasného plemena začala. Poprajme jej za to veľa zdravia, lebo už je to staršia pani na úbohom ruskom dôchodku.

• Hlasové prejavy
Tu je výsledok naozaj zaujímavý. Týmto mikroprieskumom sa zistilo, že ak záujemca o mačku nemá rád ukecané zvieratá, tak by si mal vybrať radšej mačku, lebo tie sú vo všeobecnosti tichšie.

• Chorobnosť
Teší ma, že všetky vaše (aj naše) zvieratá sú zdravé. Jediné, čo ich trápi, je akné, zvýšená tvorba ušného mazu a entropium.

- Akné – s tým sa dá žiť a keď vašej mačke v nestráženej chvíli sem-tam jeden pupáčik vytlačíte, tak sa dá aj eliminovať. Zaujímavé je, že aj keď ho nevytlačíte úplne, tak sa mačacie akné nezapaľuje! Dajú sa na to používať rôzne veterinárne šampóny, no ja som vyskúšala už všetko možné a nakoniec som to vzdala. Len to ide do peňazí a výsledok je mizivý.
- Ušný maz v ušiach – to je dosť nepríjemné, lebo môže spôsobiť zápal ucha a neliečené opakované zápaly uší môžu spôsobiť výrastky v zvukovode, ktoré neprestajne svrbia a odstraňujú sa len náročnou a drahou operáciou. Preto ak má vaša mačka veľmi špinavé uši, tak jej tam vždy pri kúpaní streknite prípravok na čistenie uší a dobre uši vymasírujte, čím sa ušný maz uvoľní. Potom uši detskými paličkami (aj hlboko v zvukovode vyčistite – veterinár vám to ukáže). V prípade, že mačka pri tomto čistení mraučí a silno sa bráni, tak ju ucho bolí a pravdepodobne sa tam tvorí zápal. Zájdite s ňou veterinárovi, dá vám na to kvapky do ucha, ktoré veľmi rýchlo zaberajú. Jedinou ich nevýhodou je, že sú mastné a keď mačka potrasie hlavou, tak fŕka okolo seba mastné kvapky.
- Entropium – otočenie viečka k oku – liečiť sa to nedá, no dá sa to veľmi dobre a efektne zoperovať. Šikovný veterinár to spraví za pár minút a mačka je v poriadku. Takéto zvieratá sa vyraďujú z chovu a aj keď naše chovné mačky entropium nemajú, vyskytlo sa nám vo vrhoch.
- Zabudla som ešte uviesť zálomky na chvoste, ktoré sa nám v chove tiež vyskytli. Pátrala som po tom, prečo nesmie byť do chovu posunutá mačka, ktorá má zálomok na chvoste a bolo mi povedané, že to je preto, že u orientálnych mačiek je táto genetická chyba znakom toho, že mačka môže mať zdeformované stavce aj na inej časti chrbtice. Platí to vraj len o orientálkach a siamkach, no prenieslo sa to do chovateľského poriadku a tak to platí pre všetky plemená.

Chcem tu ešte uviesť moje konštatovanie, že vzhľadom k tomu, že maše mačky sú vlastne genetické mutácie sami osebe (neprítomnosť srsti) a vzhľadom k obrovskej škále naozaj závažných chorôb vnútorných orgánov často sa vyskytujúcich u iných plemien, máme VEĽMI ZDRAVÉ zvieratá.

• Parazity
U žiadnej mačky sa nevyskytli parazity. Ja sa priznám, že v odčervovaní som bordelár. Medzi mačkármi však začína byť pravidlom prax, že mačky sa už neodčervujú, ale radšej sa raz za ¼ roka pošle stolica do laboratória na stanovenie prítomnosti parazitov.

Ak si budete pravidelne umývať ruky a vyzúvať sa pred bytom či v predsieni, kam má vaša mačka minimálny prístup, tak nákazu parazitmi eliminujete na minimum. Tlačiť chemické odčervovacie tabletky do mačky, ktorá ani parazity nemusí mať je nielen zbytočné, ale aj zaťažujúce pre jej organizmus.

Preto radšej 4 x do roka zozbierajte 3 - 4 dni po sebe kúsok hovienka do malej sklenej fľaštičky (všetky spolu do jednej) a dajte ju zatiaľ do chladničky. Po zozbieraní stolice ju zaneste veterinárovi s tým, nech ju pošle do laboratória, ktoré takéto vzorky vie vyšetriť. Dajte si tam vyšetriť červy aj baktérie (veterinár vám poradí). Finančne to vychádza rovnako ako tablety. Ako sa rozhodnete, je na vás.

Napíšem vám ešte niečo o srdcových červoch. Sú to také naozaj svine, ktoré vašu mačku zabijú. Prenášajú ich naše normálne európske komáre uštipnutím, žijú v srdci ako červy a rozťahujú ako srdcovú komoru tak aj chlopňu. (táto nákaza sa na človeka z komára neprenáša !!!) V dospelom štádiu sú zo srdca neodstrániteľné a zviera po čase zomiera na nefunkčnosť srdca. Ak nemáte na oknách sitá a vyskytujú sa u vás komáre, je na vás, či dáte vašu mačku odčerviť špeciálnymi tabletami, ktoré vedia zničiť zárodky týchto červov. Preto sa má odčervovať pred letom a potom o 4 mesiace neskôr. Tieto tablety sú trocha drahšie a sú aj „chemickejšie“ ako tie „obyčajné“. Ak chcete vašu mačku chrániť pred takouto nákazou, navrhujem vám takúto schému: Pred začiatkom výskytu komárov (máj? – spresní veterinár) jej dajte odčervovačku aj proti srdcovým červom a potom to zopakujte v auguste. V decembri jej dajte vyšetriť stolicu do laboratória a to podľa mňa bohate stačí.

• Alergie
K alergii napíšem len toľko, že aj napriek tomu, že sphynxy sú považované za zvieratá vhodné pre alergikov, my v našej CHS toto tvrdenie nepovažujeme za správne. Sami tu vidíte, že aj Dony alergie spôsobujú a to, že žiadna mačka (samica) v tomto prieskume nespôsobuje alergiu ľuďom vo svojom okolí, je podľa mňa len náhoda. Treba však dodať, že naše odchovy sú aj v rodinách, kde alergici sú (aj náš syn je alergický na mačaciu srsť) a alergické reakcie na ne sú minimálne, alebo žiadne. Vyskytol sa však aj prípad ťažkých astmatických záchvatov a mačiatko nám bolo s veľkým plačom vrátené.

• Sexuálna aktivita
Chovatelia Donov vedia o sexuálnej chtivosti týchto zvierat svoje. Na jednej strane poteší závisť od chovateľa iného plemena, že jeho mačky nie a nie dostať ruju, no na druhej strane musíme riešiť sústavné prejavy sexuálnej aktivity aj napriek tomu, že zvieratá chováme oddelene. Preto znova opakujem, ten, kto nemá v pláne chovať, počkať do roka a zviera ďalej netrápiť a dať ho sterilizovať!

• Antikoncepcia
Antikoncepciu u mojich zvierat musím riešiť aj napriek správnemu NEodporúčaniu môjho veterinára. Rujami sú však zvieratá tak trápené, že odmietajú jesť a chudnú. Mačky sa dostávajú do permanentnej ruje a ten, kto chová, vie, že je to pre mačku nebezpečný stav. Po mnohom hľadaní a konzultáciách som mojim mačkám začala podávať Proveru, no jedna mačka mi na ňu zle zareagovala, tak som ju radšej vysadila. Medzitým som dala nášmu kocúrovi zaviesť antikoncepčný čip (Suprelorin). Ak chcete o tom vedieť viac, napíšte mi mail/zavolajte, preberieme to individuálne. Teraz máme mačky nastavené na Felipile a znášajú ho bez problémov.

• Využitie v chove
Tu niet čo viac dodať, prieskum hovorí sám za seba. Opakujem len to, že vzhľadom k tomu, že Donský Sphynx je genetická mutácia, odchováva sa výborne.

• Miesto na spanie a obliekanie
Klasika ...

• Testy na choroby
Okrem FIV a FeLV sa Dony na nič iné netestujú. Naše chovy sú čisté, čo je vidno aj pri testovaných zvieratách. Upozorňujem len všetkých majiteľov kocúrov, ktorí chcú poskytnúť svoje zviera na krytie cudzej mačky, VYŽADUJTE aktuálny (nie starší ako 1 mesiac) test krytej mačky na FIV/FeLV. (Správny chovateľ to má vyžadovať aj od vášho kocúra!). Tak isto – ak si hocikto z vás chce priniesť do bytu nové zviera – otestujte si nové zviera na tieto dve choroby! – to je však len moje odporúčanie. To, že vaše čistokrvné mačky sa nesmú páriť so zvieratami bez PP vám samozrejme, nemusím pripomínať.

• Spôsob kŕmenia
Vidím, že všetci sa držíte mojich rád o tom, že mačky treba kŕmiť rozmanitou stravou a rôznymi druhmi krmiva. Ale :

Keďže teraz nemáme mačatá, zamerala som sa na zdravotný stav našich chovných mačiek. Dala som im opätovne spraviť testy FIV/FeLV a kompletné krvné testy. A z nich vyšlo, že okrem Tima (ktorý síce nežije v našom byte, ale je kŕmený stravou od nás), majú všetky naše mačky väčšie či menšie problémy s pečeňou. V krvi im vyšli zvýšené hodnoty určitých látok a veterinár skonštatoval, že všetko to má nejaký súvis s pečeňou. Prekonzultovali sme to a zhodli sme sa na tom, že problém môže byť práve v rozmanitosti stravy, ktorá pečeň preťažuje. Viete o tom, že sama som bola vždy proti jednostrannej mačacej strave, no ako vidíte, asi to nie je správne. Teraz sme celý náš chov nasadili na jediný druh granúl zameraný na očistu a liečbu pečene a asi koncom mája im všetkým dám znova spraviť rozbor krvi. A ak bude všetko O.K., tak vyberiem len jeden druh granúl, o pol roka znova krvné testy a keď bude krv v poriadku, tak je príčina jasná.

Všetko však beriem športovo a vy tiež nepanikárte! Nepoznám chovateľa, ktorý by svojim mačkám robil pravidelné krvné testy (nielen z dôvodu, že chlpatým mačkám sa veľmi obtiažne berie krv, ale aj preto, že krvné testy nie sú žiadna lacná záležitosť). Preto sa upokojujem tým, že keby ma nenapadlo spraviť mačaciu preventívnu prehliadku, ani by sme nevedeli, že niečo nie je v poriadku. V pokoji kŕmte svoje mačky tak ako doteraz, krmivo, ktoré máte doma pokojne spotrebujte a ak si myslíte, že problémy pečene našich mačiek môžu byť spôsobené tou stravou, tak aj vy prejdite na jeden druh krmiva. Výber nechám na vás, no asi si vyberte krmivo pre dospelé mačky, lebo v detských granuliach je veľa bielkovín a práve tie najviac zaťažujú pečeň.

Veľmi nerada opúšťam svoje presvedčenie o vhodnosti pestrej stravy pre mačky, no aj ja sa len učím. Moje zistenie som vám napísala hlavne preto, aby vaše mačky kvôli mne neochoreli.

• Chovanie sa na výstavách
Výstavy – kapitola sama o sebe, jednoznačne pobyt na výstave mačke neprospieva, no keby nebolo výstav, mnohí z vás by doma Dona nemali.

• Zvláštnosti a zručnosti
To ste si už prečítali vyššie a ja len dodávam, že máme úžasné a inteligentné mačky.

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120