Back to TOP
SK | CZ | EN

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej dospelosti (2,5 roka) nedávala nakryť, pretože som s ňou plánovala účasť na Svetovej výstave mačiek v Prahe (25. - 26.10.2014). Kráska na výstave aj bola a získala tam svoj tretí CAC. Vo výbere do BIS bola tretia zo štyroch, čo na svetovke a ešte v prípade tohto plemena vôbec nie je zlé. Mám pre ňu v spriatelenej CHS prichystaného úžasného mačacieho chlapa, no na toho si bude ešte musieť chvíľku počkať.

Teraz však k tomu, o čom hovorí nadpis tohto článku. Druhou chovnou mačkou je Taora. Svoj prvý pôrod zvládla celkom dobre, no trvalo celý týždeň, kým vylúčila poslednú placentu. Ten týždeň nič nejedla, no odkojila všetky svoje 4 deti bez nutnosti umelého prikrmovania, čo je u Donov vzácnosť. To aj bol dôvod, prečo sme si ju nechali v chove.

Jej druhý pôrod však už bol problematický. Deti prenášala týždeň po plánovanom termíne pôrodu a prvé mača síce porodila sama, no natiahnutá maternica prestala spolupracovať a na rade bol cisársky rez. Veterinárovi sa nepodarilo vybrať poslednú placentu a aj teraz napokon jej pôrod nastal až po niekoľkých dňoch. To som už tušila, že táto cica nie je tá vhodná na viacnásobné pôrody. To, že problémy pri pôrode tejto mačky sú spôsobené pravdepodobne genetickou predispozíciou, som pochopila, keď som si dala dokopy jej problémy s takými istými problémami s pôrodmi u jej dcéry (2 cisárske rezy). Tá je však už kastrovaná a žiadne jej deti (tak isto ako Taorine) nie sú použité v chove.

Keďže my predávame mačatá už kastrované, nedala som ešte Taoru kastrovať. Povedali sme si, že to vyskúšame ešte raz a ak aj tento pôrod skončí cisárskym rezom, že ju dáme hneď vykastrovať.

Keď som sa o týchto Taorinych problémoch bavila s Ingrid Butykovou (chovateľka orientálnych a siamskych mačiek), tak mi povedala, že by jej vedela pomôcť. A tak som si nechala poradiť.

Mesiac pred plánovaným pôrodom mi poslala 3 nádobky s množstvom tabletiek. Povedala mi, že sú to tkanivové soli, vysvetlila mi, ako ich mám mačke podávať a ubezpečila ma, že jej to určite pomôže.

Termín pôrodu bol 29. - 30.10.2014 (streda a štvrtok). V stredu sa nedialo nič a tak isto ani vo štvrtok. Mala som dohodu s veterinárom, že keď začne mačka rodiť, že ju vezmem k nemu do ambulancie a porodíme vo vedľajšej miestnosti (ak by bol nutný lekársky zásah). A keďže sa tie 2 dni nič nedialo, tak som sa s ním dohodla aj na tom, že ak mačka neporodí do nedele rána, tak jej pôrod vyvoláme umelo.

Všetko bolo vybavené a už sme len čakali. V piatok večer po 22-tej mi syn oznámil, že z Taory tečie voda. Pôrod sa začal silnými kontrakciami ... a za 4 hodiny sa jej narodilo bez sebemenších problémov 5 mačiat! S posledným sme síce museli o 3-tej ráno utekať k veterinárovi, pretože nožičky trčali, no Taora už nevládala, no oproti tomu "cisárovi" to bol obrovský úspech. A ja ho pripisujem práve tým tkanivovým soliam od Ingrid.

To však ešte neskončilo. Na svete bolo 5 zdravých detí, no placenta ani jedna! V sobotu večer mala kontrakcie, no nič. Sústavne krvácala, nejedla, nepila, nechodila na WC, no poctivo kojila, od detí sa ani nepohla. V nedeľu z nej trčal koniec pupočníka a ja som volala lekárovi, čo s tým. Vraj mám potiahnuť, možno práve táto placenta bráni v porodení ostatných. Potiahla som, no nešlo, mačka sa mi vzpierala. Vzala som ju preto k lekárovi, nech to skúsi on. Výsledkom bolo, že sa pupočník odtrhol, no placenta sa neuvoľnila. Nasadili sme antibiotiká, pichli Oxytocín, no sťahy sa nekonali.

To už Ingrid o probléme vedela, no vzhľadom k vzdialenosti medzi nami mi cez víkend nevedela (teraz už homeopatiká) rýchlo doručiť. A úprimne povedané, ja som viac verila Oxytocínu ako guličkám z cukru :-).

Tak sme sa dohodli, že mi tie homeopatiká z Bratislavy pošle po mojom synovi, ktorý tam chodí do školy.

Guličky prišli domov v pondelok niečo po 16-tej. Nadávkovala som ich mačke podľa Ingridinych pokynov ... a ... o 22-hej bola vonku jedna placenta a dnes ráno (utorok) som našla v pôrodnici druhú.

Večer dáme iný druh guličiek a zajtra zasa iné a ja verím, že postupne sa k tým placentám nejako dopracujeme.

Nechcem tu robiť Ingrid Butykovej reklamu, no ak niekto vie pomôcť mačke, ktorej hrozí cisársky rez len takou maličkosťou, ako sú tkanivové soli či homeopatiká, ktoré ak nepomôžu, tak určite neuškodia, tak je to podľa mňa super! Preto ak mávate s mačkami takéto (ale aj iné) problémy, obráťte sa na ňu. Je to skúsená chovateľka mačiek, rozumie im a mám pocit, že si našla tú správnu cestu, akou bude vedieť pomáhať aj v takých prípadoch, kde klasická medicína pomôcť nevie. Ingrid sa pustila do štúdia homeopatie a je vidno, že vie veľmi dobre skĺbiť skúsenosti nadobudnuté pri chove mačiek s teóriou získanou zo štúdia. Konatakt na ňu : http://www.bonvoyage-cattery.sk/kontakt

Ingrid, ďakujem, zachránila si mi mačku !!!

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120