Back to TOP
SK | CZ | EN

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky (Hennessy Sdyron*SK a Jawelyn Sdyron*SK) a tak isto aj nášho prvého kocúra Ninija Shining Beauty´s*PL sme dali vykastrovať, nech sa zbytočne netrápia. Teraz si užívajú svoj pokojný mačací život a nepoznám spokojnejšieho tvora na svete (okrem môjho manžela zo života pri mne :-)).

Na "výrobu" mačiatok sme si ponechali mačky Taora Chudnaya Zhemchuzhina*RU a Teodora Pyrel*SK a kocúra Ivan Don Ramzes*RU (ktorý sa síce k Teodore nehodí, no o tom neskôr).

Koncom minulého roka sa nám začali hlásiť záujemcovia o naše mačiatka, tak sme sa rozhodli spraviť z Taory druhý krát mamu a v decembri sme ju pustili k Ivanovi. Všetko dopadlo dobre a Taora sa začala javiť ako budúca mama. Termín pôrodu mala stanovený na pondelok, 10.2.2014.

Bola už pekne guľatá a my sme už od soboty čakali na nové prírastky. V sobotu nič, ani v nedeľu, v pondelok (na vypočítaný čas) - znova nič, ani v utorok, ani v stredu ... už som sto krát kontrolovala, či som sa nepomýlila v stanovení dátumu pôrodu, no ten bol určený správne ... už som volala známym chovateľom ... a nakoniec som to nechala na prírodu, ktorá sa ozvala 5 dní po predpokladanom termíne - 14.2.2014 (u človeka by to bol už koniec desiateho mesiaca) - v piatok večer, kedy Taora konečne porodila prvé mača - kocúra.

Čakali sme do 10-tej večer, do 11-tej, do polnoci ... že bude v rodení pokračovať (pretože mi bolo jasné, že mačatá tam ešte sú), no na rozdiel odo mňa, čo som do rána len driemela a dávala pozor, Taora na pôrod ani nepomyslela a spokojne prespala celú noc!

Vedela som, že to nie je v poriadku, tak som vzala prepravku, vyhrievací vankúš, Taoru a všetko potrebné na pôrod a nanominovala som sa k veterinárovi do jeho "šmajchlkabinetu", nech podá mačke Oxytocín na vyvolanie sťahov a že pre istotu porodíme uňho, ak sa vyskytli komplikácie.

Oxytocín spôsobil 2 - 3 väčšie sťahy maternice a to bolo znova všetko. Jediné riešenie, ktoré zostávalo, bol cisársky rez. Po 11-tich bezproblémových pôrodoch v našej chovateľskej stanici - teraz toto - prvý cisarák! Bolo to však jediné možné riešenie a tak sa veterinár pustil do práce. Na svet najprv priviedol mačaciu slečnu, ktorá však mala rázštep brušnej dutiny (čo je nezlučiteľné zo životom a tak ju hneď uspal) a jej sestru, korytnačinovú krásavicu s kresbou.

Taore tak zostali dvojičky - chlapec a dievča, ktorí majú dnes už skoro 2 mesiace. Je samozrejmé, že boli zarezervovaní okamžite po pôrode, pretože záujemcovia o ne už boli. Akurát je problém, že boli uspokojení len dvaja. A ako na potvoru sa každý týždeň hlásia ďalší ... presne tak, ako som uviedla v nadpise ... keď mačatá máte, tak nie a nie predať. A keď ich nemáte, tak sa záujemcovia len tak hrnú.

Zo zdravotných dôvodov dáme Taorku nakryť 4 mesiace po pôrode (čo bude okolo 14. júna) a mačatá budú potom na odber okolo 14. novembra. Aspoň taký je náš plán :-).

A kedy bude mať mačatá naša Teodora Pyrel*SK? Tá si ešte musí počkať. Ako náš najkrajší odchov ju čaká Svetová výstava mačiek v Prahe (25.-26.10.2014) a nenecháme ju snáď, aby si pokazila postavu :-). A okrem toho - Ivan Don Ramzes*RU je jej otec a o príbuzenskú plemenitbu nemáme záujem. Tá má už zajednaného zahraničného princa s modrou krvou a my dúfame, že jej deti budú ešte krajšie ako ona a jej budúci manžel. To však ukáže až čas.01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120