Back to TOP
SK | CZ | EN

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :

- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník (bol to náš prvý vrh) dokrmovala umelým mliekom zo striekačky (ako mi bolo poradené) a ona sa ho nadýchla, čo skončilo zápalom pľúc a následne smrťou,

- mačička, ktorá sa narodila s črievkami mimo tela a keďže je takýto stav nezachrániteľný, tak sme ju po narodení okamžite usmrtili

a týždňový kocúrik, ktorý sa jednoducho rozhodol, že ho to na svete nebaví, lebo bez jediného chorobného príznaku z ničoho nič zomrel.

Všetky naše odchovy v nových domovoch dodnes robia svojim majiteľom radosť a Wiacseslaw je náš prvý odchov, ktorý zomrel už v novej rodine.

Tento kocúrik bol už hneď po narodení problematický. Síce sa narodil ako prvý, no bol zo všetkých súrodencov najmenší. Tak ako skoro pri všetkých vrhoch Donov, aj v tomto prípade začali mačatá po 3 dňoch strácať váhu, čo je signálom na nutnosť umelého dokrmovania. Všetky mačiatka znášali náhradu mlieka bez problémov, iba Wiacseslaw mal z neho hnačku. Nasadila som iné mlieko, no ani to neznášal. Bolo jasné, že má pravdepodobne alergiu na laktózu. A keďže mamine mlieko poväčšine vyťahali jeho väčší súrodenci, nezostalo iné, len ho v takom nízkom veku nasadiť na tuhú stravu. Každé 2 hodiny som ho kŕmila roztlačenou konzervou "Bozity". Vďaka želé, ktoré táto značka obsahuje, sa rýchlo naučil "soskať" a to bola aj prvá strava, ktorou sa zo začiatku kŕmil. Postupne sa však naučil žuť a začal pomaly priberať.

"Vyrástol" z neho taký malý, krehký krpček a už na prvej návšteve u veterinára sa doňho zaľúbila moja veterinárka. Keďže vedela, že je to náš posledný vrh pred plánovaným prerušením chovu, tak si ho u nás hneď aj zarezervovala.

Wiacseslaw jej, jej manželovi a aj ich deťom robil radosť. Bol prítulný a pokojný. Stále bol malého vzrastu, no im sa takto páčil a boli z neho unesení.

Až nastal čas kastrácie, kedy sa všetko pokazillo - pri rekonvalescencii sa v súvislosti so stresom spôsobeným uspatím a zákrokom spustil proces zrútenia organizmu - pravdepodobne FIP, čomu nasvedčujú aj výsledky pitvy.

Wiacseslaw začal chudnúť a aj napriek všemožnej podpornej liečbe a infúznej výžive, ktorú denne vo veterinárnej ambulancii dostával, boj prehral. Titre na koronavírus boli na hraničnej úrovni a jeho organizmus, ktorý bol odmalička taký "dengľavý", sa zmutovanému vírusu neubránil. Počas týždňa schudol 200g, už odmietal jesť a deň pred smrťou pomňaukával, čo značilo, že už začína mať bolesti a tak ho včera poobede na veterinárnej klinike tu v Malackách uspali.

Je mi veľmi ľúto kocúra a tak isto aj rodiny, do ktorej patril a robil jej radosť. Mal krátky život, no ak by som ho nevypiplala, zomrel by pár dní po narodení. Takto dostal šancu aspoň na pár mesiacov viac.

Jeho bývalú majiteľku toto plemeno uchvátilo natoľko, že je rozhodnutá si Don Sphynxa zadovážiť znova. A keďže sa nestala chyba ani u nás ako u chovateľov a ani u nich ako u majiteľov, navrhla som jej, že prerušíme našu prestávku v chove a pri najbližšej ruji Taory Chudnaya Zhemchuzhina,RU ju pustíme k Ivanovi Don Ramzes,RU, nech Wiacseslawovo miesto čo najskôr nahradí iný Don.

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120