Back to TOP
SK | CZ | EN

Koniec s chovom alebo mačiatka už len na objednávkuMinulý víkend sme boli na Medzinárodnej výstave mačiek vo Viničnom. Len sa pozrieť, nie ako vystavovatelia. Pozdravili sme sa so známymi, chvíľku sa prizreli posudzovaniu a išli sme domov. V rozhovore s majiteľkou našej mačky (ktorá ju tu vystavovala), prešla reč aj na predaj mačiatok a ešte stále nepredanú Tatjanu Pyrel,SK. Potvrdili sme jej, že Tatjanu máme ešte stále doma a okrem nej ešte kocúra Volfi Pyrel,SK a ďalších dvoch kocúrov (z už určite posledného vrhu), ktorých mená sa budú začínať na písmeno W.

Tak isto sme jej povedali, že Tatjanu už chceme hoci aj darovať, pretože je kastrovaná a potrebuje iný domov - taký, kde nebude mať prístup ku kalorickej strave, lebo u nás stále len priberá. Tá známa nám povedala, že pozná jedného človeka, ktorý po Donskom Sphynxovi veľmi túži, no len v tom prípade, že bude zadarmo. Tak sme sa dohodli, že tomu človeku dá na nás kontakt a uvidíme, ako sa s ním dohodneme.

Zavolal asi za pol hodinu. Je majiteľom útulku v Dubnici Nad Váhom a má doma čierneho slepého kocúra, ktorého kŕmi "Royalom" pre kastrátov. Tak sme sa dohodli, že mu tedy Tatjanu darujeme. Keď si so mnou v ďalšom telefonáte dohadoval stretnutie, nezabudol mi spomenúť, že on nemá problém si takúto mačku kúpiť, no nemôže, lebo dal sľub, že nikdy v živote za zviera nedá peniaze (nekúpi si ho). Preto aby svoj sľub neporušil, zaplatí mi za Tatjanu aspoň jej kastráciu.

Prišiel v piatok a keby som naňho nemala odporúčanie od majiteľky našej mačky, ktorá ho pozná, nedôverovala by som mu. Zvláštny človek, ktorý má mnoho známych v zahraničí, ktorí mu pomáhajú s umiestňovaním u nás nechcených "orieškov", bývalý novinár a podnikateľ, milionár, ktorý to jedného dňa zabalil, vypočítal si, že s tým, čo má, vyžije 7 rokov, odkúpil bývalý vojenský psinec v Dubnici a 7 rokov tam budoval útulok. Peniaze došli, no známi ho stále podporujú a on chodí do práce, aby to všetko utiahol .... Verili by ste takýmto rozprávkam?

Na stránke jeho útulku som sa v jednom článku dočítala, že svojho bývalého života sa vzdal po ťažkom úraze a ročnom pobyte na invalidnom vozíku, kedy mal čas o sebe rozmýšľať. Sľúbil (asi Tomu hore), že sa bude venovať záchrane nechcených zvierat - psov, koní a kôz. Vraj je takto šťastnejší. A ja mám stále silnejší pocit, že som našu Táňu dala do správnych rúk.

Tento človek však vo mne znova rozvíril množstvo pochybností o tom, načo chovať ďalšie zvieratá, keď tých nechcených sú tu tisíce. Don Sphynx je, samozrejme, trochu iná kapitola. Nie je to klasické zviera prispôsobené životu vonku - v zime by u nás neprežil. No nielen stretnutie s ním, ale aj neochota zaplatiť za tak "iné" zviera sumu, ktorú si toto plemeno zasluhuje, ma utvrdili v rozhodnutí, nad ktorým už dávno uvažujem - skončiť s chovom, alebo mať vrhy len na objednávku.

Dony sa v súčasnosti predávajú pod cenu. Je problém ich u nás predať za viac ako 500€ a pritom ich morálna cena je minimálne 2 x vyššia. Ich odchov je podmienený dokrmovaním umelým mliekom, čo je nielen časovo, ale aj finančne náročné.

Odmietam plemeno s tak úžasnou povahou predávať za "pár šupov". Predali sme veľa našich zvierat do domácností, kde už mali prítulné a maznavé mačky. No až po príchode Dona k nim domov pochopili, čo je to PRÍTULNÁ mačka!

Tak isto absencia srsti mi nedovolí, aby som takéto zviera predala niekomu, kto nie je ochotný zaň zaplatiť viac ako 500€. (150€ je maximálna suma, ktorú sú mnohí ochotní za toto zviera zaplatiť). Potom sa stáva, že sa Sphynx ocitne v útulku, alebo v zime priviazaný o strom!

Preto sme sa rozhodli zredukovať počet chovných zvierat (z kocúrov zostal Ivan Don Ramzes,RU a s chovom mačiatok nateraz skončiť. Zatiaľ sa aspoň budem môcť naplno venovať svojej Cestovnej agentúre.

Ivanov genofond, ktorý zaručuje dobrý typ a výbornú povahu jeho detí, tu zostal. Z dôvodu zlepšovania typu Donov ešte uvažujeme nad spoluprácou s našou spriatelenou maďarskou Chovateľskou stanicou. To je však hudba budúcnosti. Nateraz budú dvaja W-čkoví kocúri nadlho našimi poslednými.

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120