Back to TOP
SK | CZ | EN

Krvné skupiny u mačiek a problémy s tým spojené.



Včera poobede sa svet rozhodol, že by bolo dobré, aby sa rozrástol o pár nových bytostí a tak sa o 18,02 hod. stredoeurópskeho času obohatil o nového tvora - novonarodenú, nádherne nebovomodrú mačku plemena Don Sphynx. Bolo mu však málo a tak naň postupne pribudli traja malí kocúri - o 19,55 hod. modrý s kresbou, o 22,06 modrý a o 22. hodine a 46. minúte 122 gramový, čierny s kresbou.

Bude im tu, na svete, dobre, pretože sa narodili do chovateľskej stanice a bude o nich stopercentne postarané. Pri mame budú až do 13 týždňov veku a potom sa presunú do nových domovov, ktoré im budú starostlivo vybrané. Jediným, menej veselým okamihom v ich živote, aj v živote ich mamy, bude prvých 36 hodín ich života. Ak chcete vedieť prečo, tak čítajte ďalej :

Naša chovateľská stanica má to šťastie, že jej poradcom chovu je chovateľka Zuzka, ktorá vo vlastnom chove pocítila, čo môže rozdiel krvných skupín u mačacích rodičov spôsobiť. Už pri prvom plánovanom vrhu nám povedala, že si máme dať zistiť, akú krvnú skupinu naše mačky aj kocúri majú. Ninja Shining Beauty´s,PL aj Hennessy Sdyron,SK majú A. Keďže Jawelyn Sdyron,SK pochádza z tej istej chovateľskej stanice ako Hennessy a od jej chovateľky som mala potvrdené, že jej otec aj mama majú na 100% krvnú skupinu A, dala som ju prvý krát aj bez testovania jej krvi nakryť k Ninjovi.

Jawe nádherne puchlo brucho a dva týždne pred pôrodom sa u nás náhodou zastavila Zuzana. V predsieni ju privítala "napučaná" Jawelyn a prvé, čo zo Zuzky vyšlo, bolo : "Dali ste jej spraviť krvnú skupinu?"

"Nie. Načo? Veď otec aj mama sú áčkoví." znela moja odpoveď.

"To nevadí. Dajte ju spraviť aj tak!" zavelila a my sme s Jawou naklusali k veterinárovi. O týždeň prišla z veterinárneho ústavu obálka a ja som neverila vlastným očiam. Kontrolovaná vzorka krvi mala krvnú skupinu B!

Okamžite som volala Zuzane a ťahala z nej rady, čo robiť ďalej. V tejto oblasti som laik a laicky vám aj napíšem, ako to vlastne s tými krvnými skupinami u mačiek je.

Ak má mama krvnú skupinu A, tak je všetko v poriadku a otcom jej detí môže byť kocúr s hocakou krvou (ak neberieme do úvahy, či má byť tá "modrá", alebo obyčajná :-)). Ak však má mačka krv béčkovú, musí mať takú krv aj kocúr! Ak by takúto mačku nakryl kocúr s krvnou skupinou A, tak u jej novonarodených detí sa po nasatí jej mlieka začnú rozpadávať červené krvinky, čo do pár hodín spôsobí ich smrť.

Náhodná Zuzkina návšteva zachránila život Oksane Pyrel,SK aj Osirisovi Pyrel,SK. No a po narodení Perseya, Panthera, Pyxisa, Perpetui, Polykseny, Pulcherie a Pýtie, všetko z jediného vrhu (vtedy pravdepodobne široko - ďaleko jediného vrhu Donov s tak vysokým počtom), sme už vedeli, čo máme robiť. Ihneď po narodení mame odobrať deti skôr, ako sa napijú jej mlieka. Oddelení mali byť 48 hodín, no rôzne štúdie uvádzali aj nižší počet hodín. My sme to riskli a náš kolotoč kŕmenia krpcov špeciálnym mačacím mliekom každé 2 hodiny končíme po 36 hodinách. Kŕmenie vtedy preberá mama a všetko je konečne s "kostolným poriadkom".

Táto tortúra sa skončila, keď som si z Moskvy priviezla Ivana Don Ramzes,RU. Prvé, čo som mu, ešte ako mačiatku, dala spraviť, bola krvná skupina. A z veterinárneho ústavu nám poslali (pre Jawelyn) dobrú správu. Ivan má béčkovú krv. Tak sme už Stepana, Semiona, Setaua, Sennu a Sahmet mohli nechať pri mame od prvého okamihu po pôrode.

Keďže úlohou chovateľskej stanice je skúšať rôzne kombinácie rodičov s cieľom dosiahnuť čo najlepší typ daného plemena, nechali sme si v chove Ivanovho syna, Ramesse Pyrel,SK. A koncom minulého roka padlo rozhodnutie, že ho dáme dokopy s Jawelyn. Prišla prvá ruja a krytie bolo úspešné. Dúfala som, že Ramesse (ako Ivanov syn) podedil krv po otcovi, no výsledky testov boli ... A !!!

Takže jediným, pre Jawelyn bezproblémovým partnerom, zostal Ivan :-)

Je však ešte jedno riešenie, dať Jawelyninu krv otestovať na protilátky, čo aj spravíme, no o tom vám napíšem inokedy.





01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁ



Cesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120