Back to TOP
SK | CZ | EN

Podstielka do mačacieho WC po mojom.Keď máte doma len jednu mačku, tak je vám v podstate jedno, akú podstielku do jej toalety používate. Či už klasický bentonit (u nás známy Zverlit ), silikón , či drevité podstielky.

Ak sa však počet mačiek vo vašej domácnosti zvýši na viac ako 3, zistíte, že Zverlit máte poroznášaný po celom byte, silikón už nestačí absorbovať a v prípade drevitej podstielky ste na tom tak isto ako s bentonitom - mačky vám ho poroznášajú všade (pri jednej mačke to ani nespozorujete).

Tak isto to bolo aj u nás. Zo začiatku som neriešila, akú podstielku do mačacieho wecka vsypem. Vyskúšala som snáď všetky, každá mala svoje plusy aj mínusy a zostala som pri Zverlite tak, ako väčšina chovateľov či majiteľov mačiek.

Počet mačiek v našej domácnosti sa však za posledné roky zvýšil a ja som začala riešiť problém čo nejefektívnejšieho mačacieho WC.

Inšpirovala ma spomienka na mačacie wecko z doby, keď tu o podstielkach ešte nechyrovali a tak sa ani nepoužívali. Do plastovej nádoby sa položila plastová mriežka, na ktorej mačka stála. Obsah takéhoto WC sa vylial do záchoda, vypláchol a WC bolo znova čisté.

Keď som však toto zaviedla v našej domácnosti, mačky začali štrajkovať. Pokusmi som zistila, že im ani tak nevadí tá mriežka ako skôr neprítomnosť podstielky. Ak som teda dala do wecka iba mriežku, na wecko nešli. Ak som na dno WC nasypala čo len milimetrovú vrstvu hocakej podstielky a na to položila mriežku, mačky wecko použili.

Musela som však upustiť od hrudkujúcej podstielky, lebo tá sa na plastovú mriežku zospodu nalepila. Na výber mi preto zostali :

nehrudkujúci bentonit - tu som sa však nezbavila jeho sústavného vynášania do kontajnera (nesmie sa splachovať do WC)

silikónová podstiela - síce nehrudkuje a je možné ju splachovať do WC, no je to dosť drahá alternatíva a pri počte našich mačiek by to bola riadna "pálka"

a drevitá podstielka. Ešte v čase mojich prvotných pokusov s podstielkami som našim mačkám do wecka vsypala aj takúto podstielku, no veľmi výrazne voňala drevom a mačky mi ju odmietli. Neskôr som na našom trhu našla drevitú podstielku od firmy Superbenek a vyskúšala som ju. Táto podstielka vonia oveľa menej a naše mačky ju prijali. (dávam sem link na túto podstielku z českej stránky, lebo dnes sa mi www.superbenek.sk nechce otvoriť).

Spojila som preto túto podstielku s plastovou mriežkou a robím to tak, že na spodok wecka (my používame veľkú nádobu na miešanie malty , ale môžete to tak spraviť aj s klasickým krytým či nekrytým mačacím WC) nasypem tenkú vrstvu drevených granúl (oni neskôr nabobtnajú, takže tam bude podstielky habadej) a položím na to plastovú mriežku (vystrihnite dno z plastovej bedničky - ideálne malá čierna od ovocia v supermarketoch).

Po toalete mačky trus pozbierajte, ocikanú podstielku nechajte tak, nevyberajte ju. Občas mriežku zdvihnite a drevenú podstielku premiešajte a urovnajte, mriežku vráťte späť.

Mne na takéto wecko chodí k dnešnému dňu 8 mačiek. Všetky spolu do jednej toalety a táto podstielka im vydrží 3-4 dni. Vymeniť (vysypať do záchodu) ju treba vtedy, keď začne páchnuť čpavkom. Keďže na jeden "cyklus" dávam podstielky len tenkú vrstvu (len aby pokryla dno nádoby), vystačí mi jedno 10 litrové vrece asi na 6 x (upozorňujem, že plocha našej nádoby je 2 x väčšia, ako klasické mačacie toalety), takže si myslím, že to ani nie je drahé.

Tým, že plastová mreža bráni mačkám hrabať v podstielke, neroznášajú ju vôbec po byte. Je možné, že vaša mačka bude zo začiatku plastovú mriežku odmietať, no myslím si, že keď sa to naučili všetky naše mačky, naučia sa to aj tie vaše. Je to len na vašej trpezlivosti.

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120