Back to TOP
SK | CZ | EN

Ako je to vlastne s tým chovom mačiekVčera večer bol u nás na návšteve jeden môj známy. Číta moje články na tomto blogu a keďže nie je "mačkár", akosi sa mu nepáčila myšlienka, že predávam mačky už sterilizované. Povedal mi, že on by si sterilizovanú mačku nikdy nekúpil a argumentoval mi tým, že "čo keď budem chcieť, aby mala mačka mačatá ... len raz ... jedno dám sestre, druhé ďalšiemu známemu ... veď to nie je žiadne týranie".

Áno. Týranie zvierat to nie je. No v chove čistokrvných mačiek sú určité pravidlá, ktoré sú obsiahnuté v Chovateľskom poriadku (CHP) a tie je nutné dodržiavať. Ak totižto niekto chce mačky (zvieratá) množiť/šľachtiť cielene, musí to robiť podľa týchto pravidiel.

Keď som sa ho opýtala, odkiaľ by vzal pre tú svoju mačku kocúra, tak odpoveďou bolo : "Dal by som si inzerát, že zháňam kocúra na krytie". Prvá chyba! V bode 4.4. Chovateľského poriadku v sekcii 4. Chovateľom nie je dovolené je jasne napísané, že : Tiež nie je dovolené ponúkať mačky alebo kocúrov na krytie formou aukcie, či už osobne alebo na internete. Preto ak sú takéto ponuky na nete, je to porušenie CHP.

Ak by aj splnil tú podmienku, že má papierovú mačku a zohnal by papierového kocúra, tak by nespĺňal ďalšiu podmienku - mačatám by nebol vydaný PP, pretože on ako majiteľ mačky nie je členom SZCH a nemá schválený chránený názov chovateľskej stanice. Tu by znova vážne porušil bod 4. Chovateľského priadku, kde sa na prvom mieste uvádza, že Odchovávať mačiatka bez PP po rodičoch s PP chovateľom nie je dovolené. Produkcia mačiat bez PP je nezlučiteľná s etikou chovateľa a je považovaná za hrubé porušenie tohto chovateľského poriadku.

Ono ten CHP nie je len tak výmysel "niekoho". Vychádza z dlhoročných skúseností chovateľov a je naozaj zaujímavé si ho prečítať. Sú tam dané normy, zákazy, nariadenia, ktorými je povinný riadiť sa každý chovateľ a tým je zabezpečená ochrana chovu (po prečítaní tohto poriadku pochopíte).

Tu teraz len tak nahrubo spomeniem, čo je chovateľ povinný spraviť v súvislosti s odchovmi mačiat. Ak opomeniem rôzne normy na spôsob chovu mačiek (tiež je to všetko uvedené v CHP), tak na to, aby mohol majiteľ mačky len dať nakryť svoju mačku, musí :

- táto mačka mať PP

- jej majiteľ musí byť členom niektorej zo Základných organizácií Slovenského zväzu chovateľov

- mačku musí mať uchovnenú, tzn, že ju musí prihlásiť na výstavu mačiek, kde mu odborník/posudzovateľ jeho mačku ohodnotí a rozhodne o tom, či táto mačka spĺňa štandard daného plemena. Mačka musí byť posúdená vo výstavnej triede mačiek vo veku od 9 mesiacov veku a nakrytá kocúrom môže byť najskôr v 10 mesiacoch veku (tiež dané v CHP).

- majiteľ mačky musí požiadať o chránený názov chovateľskej stanice, za ktorý je poplatok 50€

- keď už toto všetko majiteľ mačky splnil a podarilo sa mu nájsť kocúra s PP na krytie, musí mu poradca chovu (osoba na to odborne spôsobilá so skúsenosťami v oblasti chovu mačiek a plemenitby) toto spojenie schváliť.

Predpokladajme, že je všetko v poriadku, kocúr je pre mačku vhodný, krytie sa podarilo, mačatá sa narodili a

- majiteľ mačky musí do 7 dní po narodení mačiat toto nahlásiť poradcovi chovu, ktorý potom následne, vo veku od 5 do 8 týždňov veku mačiat príde vrh skontrolovať. Vrámci návštevy poradca chovu skontroluje podmienky v chovateľskej stanici, potvrdí farbu mačiat a prípadne označí tie mačiatka, ktoré nebudú môcť byt použité v chove. O tom hovorí aj CHP v bode

7. Chovateľ poradcovi chovu hlási vrh do 7 dní po narodení mačiatok. Poradcovi treba nahlásiť aj vrh mŕtvych mačiatok alebo potrat mačky. Pri vrhu viac ako 6 živých mačiatok, alebo ak si to poradca chovu osobitne vyžiada, hlási chovateľ narodenie vrhu neodkladne (telefonicky a pod.).

7.1 Všetkým narodeným mačiatkam musí byť venovaná náležitá pozornosť a všetkým budú vystavené PP.

(Len malá poznámočka - na konci bodu 7.1. je napísané, že všetkým budú vystavené PP. Takže tie bludy o tom, že mača nemá PP len preto, že ich bolo viac a PP sa dáva len určitému počtu skôr narodených mačiat, vôbec nie sú pravdivé!)

- do 8 týždnov veku mačiat musí majiteľ mačky na špeciálnom tlačive požiadať Slovenský zväz chovateľov o vydanie Preukazov pôvodu pre všetky mačatá (aj pre tie, ktoré boli poradcom chovu označené ako nevhodné na chov). Poplatok za jeden PP je 5€, takže tu vyvraciam ďalší mýtus, ktorý hovorí o tom, že mačky s PP sú drahšie od tých bez PP preto, že tam sa platí veľa za vydanie PP.

To je administratíva chovu a čo sa veteriny týka, tak v 8 týždňoch veku majú mačatá absolvovať prvé očkovanie, v 10 sa čipujú a v 12 týždňoch po narodení sa preočkovávajú.

Absolvoval by toto niekto len preto, aby mala mačka mačatá ... len raz ... jedno dám sestre, druhé ďalšiemu známemu ... ?
01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120