Back to TOP
SK | CZ | EN

Mačacia toaleta (WC)


je prvou vecou, ktorú musíte vašej mačke zaobstarať ešte predtým, ako si ju prinesiete domov. V súčasnosti existuje nepreberné množstvo mačacích toaliet, no rozdeľujú sa na dva hlavné typy :Otvorené WC


Otvorené WC je v podstate plastová miska, do ktorej nasypete podstielku a mačka ju bez problémov používa. Jej výhodou je veľmi ľahký prístup pri čistení a nevýhodou je, že ak máte veľmi "hrabivú" mačku, tak vám podstielku z WC vyhrabe von.Krytý záchod


Kryté WC je to isté ako otvorené, len má vysoký plastový odnímateľný vrchnák, čím pripomína menšiu psiu búdu. Mačka vlezie dnu a po vykonaní svojej potreby môže hrabať, koľko len chce, podstielku nevyhádže von tak, ako pri otvorenom WC. Nevýhodou tejto toalety je, že pri jej čistení musíte odstrániť celý jej vrchný diel, alebo ju čistiť cez menší vyklápací otvor na vrchu.


Obidva typy mačacích toaliet treba pravidelne (raz za týždeň) vyčistiť tak, že vysypete podstielku, WC vyumývate vodou so saponátom a poprípade vystriekate dezinfekčným prostriedkom (Ajatin). V prípade, že podstielka nie je veľmi znečistená, môžete ju nasypať späť do toalety a doplniť novou, alebo vždy nasypať novú.


Okrem týchto jednoduchých mačacích toaliet na trh prichádzajú už aj plnoautomatické "wecka", ktoré sa po použití samé automaticky vyčistia a po cca 20 minútach má vaša mačka znova čistú toaletu bez toho, že by ste ju vy museli čistiť. Tieto toalety majú priamy prívod vody a odpadovú hadicu. Dajú sa kúpiť už aj u nás, no nie je to lacná záležitosť.

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
601