Back to TOP
SK | CZ | EN

Svetová výstava mačiek v roku 2012 v chorvátskom hlavnom meste ZagrebV utorok som sa pustila do opisu mojich postrehov zo Svetovej výstavy mačiek v chorvátskom Zagrebe. Už som mala napísanú trištvrtinu článku (a bol naozaj vydarený, v ten deň mi to písalo), keď som stlačila "čosi" a všetko mi zmizlo! Hodinová robota v ... nešlo o čas, ale o myšlienky. Urevaná som vypla počítač a dnes (vo štvrtok) som konečne schopná pustiť sa do písania znova.

Minuloročná poľská Poznaň bola prvá "svetovka", na ktorej som sa zúčastnila . Keď nám tam rozdávali pozvánky na tohtoročný Zagreb, bola som unesená úžasnou architektúrou budovy - Arény Zagreb, v ktorej sa mala výstava konať.

Aréna Zagreb - svetová výstava mačiek 2012

Do Zagrebu som tiež išla bez mačky a znova s kamarátkou, teraz zo Slovenska, s Ingrid Butykovou, chovateľkou orientálnych a siamskych mačiek.

Orientálna mačka Satellite Bon Voyage, SK

Z Bratislavy sme vyrazili v piatok okolo piatej popoludní a v zagrebskom hosteli sme boli niečo po jedenástej večer. Ingridin orientálny kocúrik Satelitte Bon Voyage,SK zvládol celú cestu výborne a v pohode bol aj na vyýstave.

V sobotu ráno sme sa teda vybrali do výstavnej haly. Parkovanie bolo zabezpečené v podzemných garážach. Do výstavných priestorov sme sa museli vyviezť výťahom (tu bol trošku nával), no ragistrácia a veterinárna kontrola prebehli veľmi plynulo. Chorváti priestory výstavy vyzdobili veľmi pekne, celá výzdoba sa niesla v bielo-červených farbách.


Vyzdobené pódium na svetovej výstave mačiek v Zagrebe Press centrum na svetovej výstave mačiek v Zagrebe

Miesta pre posudzovanie mačiek medzinárodnými porotcami na svetovej výstave mačiek v Zagrebe Výstavné klietky s mačkami svetovej výstave mačiek v Zagrebe

Ingrid ozdobila klietku novými záclonkami, vložila do nej Satellita a spolu sme sa vybrali ochutnávať chorvátske špeciality. Aké však bolo naše rozčarovanie, keď sme v hale nenašli jediný stánok s občerstvením (v Poľsku sme si nevedeli vybrať, čo skôr z obrovskej ponuky jedál vyskúšať). Na informáciách mi oznámili, že najesť sa môžeme v nákupnom centre oproti. Podotýkam, že pršalo a výber jedál v aj tak preplnených priestoroch nákupného centra spočíval vo fast foodoch typu McDonald´s a KFC a v niekoľkých čínskych vývarovniach.

Na bohatú ponuku stánkov z predošlej výstavy v Poznani sme mohli tiež zabudnúť. Tu ich bolo snáď 15 či 20, no s ponukou skôr "serepetičiek" a nie potrieb pre chovateľov. Okrem Royal Canimu tu boli len Gimpet a Animonda.

No a do tretice - obrovské faux-pas, ktoré vrhlo na túto výstavu veľmi zlý tieň. Do hlavného výstavného priestoru sa im totižto nezmestili všetky klietky! Na výstave malo byť prítomných 1002 mačiek a mali byť umiestnené v klietkach s rozmerom 70x70x70 cm. Keďže bol priestor haly pre všetky klietky nedostatočný (neviem, čo by robili, keby sa im prihlásilo o 500 mačiek viac!), pre maďarských, rakúskych, slovinských a chorvátskych vystavovateľov boli pripravené klietky vo vedľajšom priestore, kde "zablúdilo" oveľa menej návštevníkov výstavy, ako ho hlavnej sály. Nadôvažok boli klietky pre ich zvieratá oveľa menšie, Main Coon mal problém sa do nej zmestiť. No a ak si dal dakto tú námahu, že si dal na "svetovku" ušiť nové, reprezentatívne záclonky v rozmere avizovanom v propozíciách, mohol si tie záclonky akurát tak niekam strčiť, lebo mu na klieku jednoducho nesedeli.

Program sa začal o desiatej a po úvodných preslovoch sa do práce pustilo 21 posudzovateľov z celej Európy. Ich rukami prešli stovky mačiek a medzi nimi, samozrejme aj tie naše, slovenské. Dominika Halická sem priviezla svoje najlepšie Sibírske mačky, pani Beata Švehlová a páni Sigmund a Straka zas mačky britské. Už spomínaný Satellit Bon Voyage,SK Ingrid Butykovej reprezentoval mačky orientálne. Prišla aj Alena Mosná s jej Mainskými mývalími mačkami, manželia Adamcoví s Ocicatmi a Katarína a Romana Bálikové tu mali mačku plemena Devon Rex a Burmilu. To najlepšie "z dvora" - mačku domácu, tu zastupoval domáci kocúr Ivety Šubovej menom Ares Devil. Svojmu otcovi s menom Krorýsi od susedov a matke Cecni môže ďakovať za odovzdanie výborných génov, vďaka ktorým ho porotcovia ohodnotili ako druhú najlepšiu mačku domácu na tejto svetovej výstave mačiek.

Prvý deň nominácií do najvyššej súťaže, ktorá sa mala konať v nedeľu, sa skončil.

Nedeľná výstava začala kultúrnym programom, no slabé ozvučenie pódia, ktoré bolo súčasťou haly (reproduktory nemohli kvôli mačkám revať - v Poľsku to vyriešili excelentne tým, že najvyššia súťaž sa konala mimo výstavných klietok a reproduktory mohli byť pustené hlasno), neprilákalo k pódiu veľa divákov.

Aj celková atmosféra výstavy bola akási "o ničom" a nevytrhli ju ani sústavne bujarí Taliani a ani Rusi, ktorí boli už klasicky oblečení v nádherných národných kostýmoch.

Vystavovatelia z Ruska na svetovej výstave mačiek v Zagrebe 2012 Kostým jedného z členov ruskej výpravy na svetovej výstave mačiek v Zagrebe 2012Aj napriek negatívam však po piatich rokoch konečne zaviala na pódiu svetovej výstavy mačiek slovenská zástava v momente, keď hlavnú súťaž - Best In Show v tretej kategórii - mačky - vyhrala Burmila Romany Bálikovej s číslom 770 - NW´11 SP Foxey Lady from Paradise city,SK krémovej farby.

"Báličky" sa radovali, pre nás ostatných výstava skončila a keďže mne išiel posledný vlak z Bratislavy do Malaciek o 23,09 hod., jediným mojim cieľom bolo čo najskôr sa pobrať domov. Kým som ja stála v rade na diplom, Ingrid pobalila záclonky aj kocúra a okolo 18,30 sme už boli na ceste. Každého normálneho človeka napadne, že do 23-tej sme nemali šancu doraziť do Bratislavy. Ja som si lámala hlavu nad tým, čo budem robiť na bratislavskej stanici do štvrtej ráno, kedy mi išiel ďalší spoj, no to, čo sa dialo na rakúskych diaľniciach spôsobilo, že som ho ledva stihla! Už v nedeľu ráno, kým sme sa v Zagrebe v hosteli balili, začalo mierne snežiť. Na rakúskej diaľnici sa však rozpútala metelica, ktorá pripomínala skôr december a nie 28. október. Tachometer auta väčšinu cesty neukazoval viac ako "šesťdesiatku" a my sme sa takýmto slimačím tempom nejako dopravili až k našim hraniciam, kde sa počasie konečne trošku umúdrilo. O 04,20 hod. ma Ingrid vysadila na vlakovej stanici v Bratislave a ja som v pohode stihla prvý ranný vlak :-)

Túto výstavu nechcem hodnotiť, spravte si o nej obraz sami, no potvrdilo sa, čo v Poznani povedal Generálny tajomník FIFe Eric Reijers : ... "Poznaň nasadila latku veľmi vysoko a bude ju ťažké prekonať".

01.12.2014

Mačiatka mali v sobotu 4 týždne


Už sú to šikovníci a začínajú z nich byť nezbedné mačiatka. Vo veku 3 týždne a pár dní začali predvádzať to ich, ako to ja nazývam - "sumo". Začali objavovať jeden...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
18.11.2014

V sobotu mali mačiatka vrhu Y 14 dní.


Čo napísať na úvod? Že rastieme :-).Mačiatka majú od 220 až po 320 gramov. Slečny sú štíhlejšie a chalani, samozrejme, macatejší. Mama Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU ich...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
09.11.2014

Dnes máme 7 dní


Takto pred týždňom sa našej Taore Chudnaya Zhemchuzhina,RU narodilo 5 mačiat. Keďže sa nám za posledné obdobie ozvalo viac záujemcov o naše mačatá, rozhodli sme sa po dlhšom...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
04.11.2014

Kamarátka a jej homeopatická liečba mi zachránili mačku pred kastráciou.


K dnešku máme jedného chovného kocúra (GIC Ivan Don Ramzes,RU) a dve chovné mačky (CH Teodora Pyrel,SK a Taora Chudnaya Zhemchuzhina,RU). Teodoru som aj napriek jej už dávnej...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
10.04.2014

Murphyho zákon alebo po našom ... zákon schválnosti - čím menej mačiatok na predaj, tým viac záujemcov.


Už skôr som tu avizovala, že v našej chovateľskej stanici ruského bezsrstého plemena Don Sphynx - Pyrel*SK, sme sa rozhodli "vyrábať" mačiatka až na objednávku. Staršie mačky...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"
03.12.2013

Wiacseslaw Pyrel,SK to včera vzdal.


Počas našej chovateľskej kariéry sme odchovali vyše 40 mačiatok a za tú dobu nám uhynuli len 3 :- Mirabell Pyrel,SK, ktorú som vlastne "utopila", keď som ju ako začiatočník...
čitať na Blogu "nenormálna GABICA"

‹‹ 1 / 10 ››     

Holá mačka ako riešenie pre alergikov?


Plemeno Don Sphynx je jedno z mačacích plemien, ktoré je od narodenia holé (nemá srsť). Medzi ľuďmi je preto zaužívaný logický názor, že keď mačka nemá srsť, je ideálnym riešením pre alergikov. Lebo ak je niekto alergický na mačaciu srsť, tak v tomto prípade nemá byť na čo alergický.
Takéto tvrdenie však nie je správne a k tomuto "mýtu" prispeli aj alergológovia, ktorí alergiu, ktorou trpia ľudia pri kontakte s mačkou takto nazvali. Toto však nie je alergia na mačaciu srsť, ale na látky, ktoré sa na srsť dostali. Sú to bielkoviny v slinách a výlučkoch mačky, ktorá si ich pri svojej intenzívnej starostlivosti o svoju srsť rozotiera po celom tele. Osrstená mačka strávi väčšinu dňa spaním, driemaním a lízaním si srsti. Takto si ju čistí, no na každom jednom chlpe zanecháva aj svoje sliny. O tom, že mačka pĺzne, vás presviedčať netreba a aj keď budete čo najpozornejšie jej srsť z bytu odstraňovať, aj tak trvá až pol roka, kým srsť z bytu potretá alergizujúcou bielkovinou zmizne. Takto to je u osrstených mačiek.
Holé mačky sa však olizujú tiež! Nie je to až také intenzívne, ako u ich chlpatých kolegýň a stáva sa, že holá mačka sa celý deň neoblíže ani raz. Výhodou takejto mačky je aj to, že je možné ju ľahko a podľa potreby vykúpať, čím sa alergén z kože odstráni ešte viac.
Z praxe je nám známe, že reakciu na Don Sphynxa si musí každý alergik vyskúšať sám. Niekto na takéto mačky nezareaguje vôbec, niektorých takéto mačky svojim slabým vplyvom na ich imunitný systém dokonca vyliečili. No sú aj prípady, že alergici pri Donoch kýchajú a slzia ...
Preto nie je možné tvrdiť, že Don Sphynx je mačka vhodná pre alergikov. V mnohých prípadoch však nie je možné ani tvrdiť opak, lebo naše odchovy sú v mnohých rodinách s alergikmi a ich súžitie ani jednej strane nespôsobuje žiadne problémy.

 Ak vás niečo zaujíma ohľadne chovu mačiek don sphynx, pýtajte sa...


 ak do správy uvediete tel. čislo, zavolám vám a zodpoviem aj na iné otázky ohľadne mačiek don sphynx, kt. vás zaujímajú
 Vaše meno
 E-mail
Napíšte opak slova "áno"

  [ všetky položky sú povinné ]

Ing. Gabriela MURÍNOVÁCesta mládeže 42
901 01 Malacky
Slovenská republika

mob.: +421 903 122 438
         +421 918 987 224

murinovag@centrum.sk
120